Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním

Již potřetí se léčím z depresí. Poprvé to bylo před pěti lety. Potom byl čtyři roky klid. Bohužel se situace tentokrát opakovala znova již po roce. Pokaždé (a vypadá to, že i tentokrát) pomůže léčka Citalecem v kombinaci s Neurolem. Neurol postupně není potřeba a Citalec jsme brával vždy přibližně asi 5 měsíců. Tentokrát to vypadá, že u Citalecu zůstanu déle, aby se nemoc nevrátila. Chtěl bys se podělit o zkušenosti s léčbou i problémy samostnými. Mějte se a kdo má chuť tak napiště. Díky.

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
R

Ahoj! Díky za podporu. Snad máš pravdu, že mi to pomůže. Dnes je mi opravdu zle. A to mi včera bylo už líp. Byl to fakt příjemný pocit, necítit tu hroznou svázanost, sevření. Dnes už si po kolikáté říkám: vzpomeň si na včerejšek, to ti bylo líp, že ti je teď zle, je dočasné. U mě došlo po začátku užívání ke zhoršení. Takže to na mě působí. Takže by to mělo i zabrat. Tvůj příklad mi dává naději. Jsem rád, že tobě AD pomáhá. Já tu dávku užívám ráno. Doktorka mi říkala, abych to zvýšil rovnou na 20 mg. Že možná budu tak tři dny cítit trochu zhoršení. Uvidím. Myslím, že se u mě ta deprese rozvinula kvůli té samotě. Asi mám pocit, že sám už budu na věky. I když rozum mi samozřejně říká, že je to nesmysl. Ještě mě napadlo, že se bojím, že mi bude pořád zle. Takže jako by se ta deprese pak živila sama sebou. Já ti moc, moc, moc děkuju, že mi sem píšeš, že mě tak podporuješ. To je pomoc k nezaplacení. Už jsem ti málem psal email. Nakonec jsem ten příspěvek vložil sem.

RENATA

AHOJÍK, ...nemusíš děkovat za podporu, pro mě tahle diskuze taky byla taková berlička, dlouho jsem tady jen chodila a četla až pak jsem taky napsala, byla to pro mě taky velká podpora. A měla sem ty samé pocity jak se to u mě zlepšilo, takový osvobození a chuť bojovat dál. Ale taky mě tady upozorňovali, že že se to taky může během léčby zhoršit...prostě to kolísá. Nevím jestli je to počasím nebo čím, ale já u sebe stále cítím takový výkyvy, ale už to není tak markantní. Jeden nebo dva dny je fuj a pak zase fajn třeba celý týden. A to jsou ty pokroky. A nemyslím si, že se u Tebe rozvinula deprese ze samoty, já třeba byla s klukama, ale stejně jsem na tu depku byla sama a hlavně na ty hnusný stavy! Taky ty strachy, že se nikdy nevyléčím...taková beznaděj, ale neklesej na mysli to se fakt zlepší tohle všechno poleví. Píšu Ti to jen z vlastní zkušenosti jak já jsem to prožívala a prožívám. A klidně mi můžeš napsat i mejlíka. Akorát jssem se Tě chtěla zeptat, jestli nemůžeš nějak tu samotu vyřešit, třeba na krátký čas jít k rodičům, víš aby si nebyl v bytě úplně sám. Ale to opravdu záleží jen na Tobě...Chlape drž se, budu na Tebe myslet a piš jak se cítíš...papa Renata

R

Děkuju ti za podporu. Ono je za co děkovat. Já jsem ti za to vděčný. Víš, já jsem byl s partnerkou sedm let. A svůj každodenní život jsem prostě sdílel s ní. Ale ona už není, odešla, už si žije svůj život. Mně prostě chybí někdo, koho bych měl rád, kdo by měl rád mě, s kým bych mohl prožívat radosti a starosti. O téhle samotě jsem mluvil. Rozum mi říká, že být sám není nic hrozného, že to zažívá spousta lidí, si časem najdu novou. City to prožívají jinak. Vyvolávají pocity, že takhle sám už budu pořád a že samota je hrozná. Nejhorší je, že tyhle obavy jsou skryté. Ani si to neuvědomuji, ale hned je koriguji těmi rozumnými myšlenkami. A stejně to nepomáhá. A tyhle blbý pocity pak vyvolávají tu depresi.

RENATA

...moc dobře vím co prožíváš! Ale taky jsem přesvědčená o tom, že tohle všechno co je v začátku braní AD zvládneš. Začneš se zase radovat, protože se Ti udělá líp a tím, že Ti bude líp to pozvedne zase Tvoje narušené sebevědomí. A ty pocity co máš, taky jsem je měla...připadalo mi to jako kdybych se motala v kruhu, ale i to pomine. Věř mi! Chce to jen víc času a Tvoji trpělivost a všechno se dostaví a Tobě ty léky zabírají tak poslouchej svého doktora a tím se řiď, oni moc dobře vědí jak Ti pomoct. A věř taky tomu, že jak Ti bude líp, tak i vyrazíš mezi lidi, nemyslím jen v práci, ale bavit se a nebo sednout jen na kafítko. VYDRŽ chlape, opravdu to stojí za to!!! Papa Renata...

Lina

R má nemoc ztracený lásky a na to žádný léky nezabíraj, protože láska je zlá čarodějka a tuto bolest jen čas zahojí. Myslím si kdo ztratí partnerku či partnera tragickou událostí na vždy tam je potřeba psychická pomoc lékařů a léků.

R

Renata: Já bych si už tak přál cítit se lépe. Kéž by ten Citalec zabral. Budu ti věřit, že mi to pomůže. Ty sama jsi psala, že jsi zlepšení pocítila spíš za čtyři týdny. Je fakt, že na mě ty léky působí. Je fakt, že tady v té diskusi většina lidí psala, jak se jim všechno první týdny zhoršilo. A pak přišlo postupné zlepšování. Budu si to opakovat jako nějakou mantru. Vydrž, ostatním to pomohlo, mě to pomůže taky. Lina: Asi máš pravdu. Mám nemoc ztracené lásky. Jenže když někdo odejde dobrovolně, tak to má podobné důsledky. Já už tu depresi nedokázal dát snášet, tak jsem začal uživat ten Citalec. To jsem ale netušil, že se všechno ještě zhorší. Zlepšení už musí přijít každým dnem.

Icik

Ahoj Mirko, vítej v našem " spolku ". Příbalový letáky k lékům jsou plné i těch nejmenších potíží i těch nejhorších. Však se výrobce kryje, kdyby někdo jen kýchnul a chtěl je zažalovat. Napiš, jak se ti vede a zauvažuj o docházení k nějaké psycholožce na popovídání. Víš, probrat tu depku a úzkosti, ono se lép bojuje, když člověk ví s čím a kde. ahoj , Icik

R

Tak dnes mám 22.den užívání. Na doporučení doktorky jsem zvýšil dávku Citalecu na 20 mg. Doufám, že teď moc nebudou vedlejší účinky nebo budou mírné.

RENATA

AHOJÍK, ...tak co vnímáš nějak tu vyšší dávku? Zlatko taky jsem netušila, že se to zhorší na začátku užívání, sice jsem na to byla upozorněná, ale takový mazééééc jsem nečekala. A zlepšení přijde určitě, jen musíš být trpělivý. Kdy jdeš zase na kontrolu k psy...?

R

Ahoj! To zvýšení dávky zatím nijak nepociťuju. Naštěstí. Ale jsou to dvě hodiny po užití. Snad ty negativní účinky buď vůbec nebudou nebo budou minimální. A hlavně snad přijdou ty pozitivní účinky. Snad máš pravdu, že zlepšení přijde. Co bych za to dal, kdybych se cítil jako začátkem září, tedy ještě před rozchodem a depresí. K doktorce jdu za 14 dní. MOC TI DĚKUJU ZA TVOU PODPORU. DÁVÁŠ MI NADĚJI.

RENATA

Ahojík zlatko...tak to nevím jestli se budeš cítit stejně jako před rozchodem a depresí, ale podle mě to tak nebude. V každém případě Ti bude líp, ale přehodnotíš určitě svůj život a stanovíš si jiné priority. Nevím kolik je Ti let, ale láska přijde, tím si buď jist!!! Však ne nadarmo se říká, že láska kvete v každém věku a čím je člověk mladší, tím rychleji se oklepe. A s tím zvýšním dávky, třeba už nebudeš mít žádný negativa...nějakou hladinu AD máš tak ji potřebuješ hlavně zvýšit, aby ta léčba účinkovala. A pamatuj, že pro jedno kvítí, slunce nesvítí!!! Měj se po zbytek dne fajn jen jak Tvůj stav dovoluje...pá Renata

Mirka R.

Přiznám se, že já nejsem na žádné povídání u psychologa a ani dřív jsem to nechtěla, nevím, já nepotřebuju rozebírat jak mi je, já vím, že je mi zatím zle a že se to vrátilo po šesti letech, vím, že AD 3.generace SSRI už na mne nezabírají a ten Velaxin 75 mg je ze 4. generace AD. Bohužel jsem na dnešek spala jen 4 hodiny a to beru večer Neurol 1mg a asi jsem si na něj za ty roky zvykla a přestává taky zabírat. Zvyšovat ho nechci, protože to není klasický lék a je bohužel velmi návykový. Jestli to s tím spaním bude horší, budu muset přejít na nějakou odvykací kůru, která je prý na Neurol taky dost krutá, ale s pomocí nějakého jiného léku. Ale nevím jakého, protože v minulosti jsem už měla Hypnogen, což je další svinstvo a Stilnox mi nepomáhal. Jenže když spím, tak je mi nejlíp. Tak nevím, příští týden se s doktorkou domluvíme. Mám doma ještě Buronil, doktorka mi dnes volala a řekla ať si ho vezmu, budu-li brzy vzhůru. Měla jsem ho už párkrát, ale taky nic moc, ale není návykový. A musíme být trpěliví...

R

Ahoj! To byl takový povzdech, že bych se chtěl cítit jako před rozchodem a depresí. Nenapadlo by mě, co se se mnou za pár měsíců stane. Troska, která má problém se o sebe postarat. Já si hlavně přeju, aby mi bylo líp, abych mohl normálně fungovat, normálně žít. To, že je člověk bez partnera přece neznamená, že ho budou zužovat deprese Je mi 37. Chtěl jsem být dávno ženatý a mít děti. S bývalou partnerkou to bohužel nevyšlo...Dnes to zvýšení dávky zatím nepociťuji. Snad se zítra taky nic negativního dít nebude. Zase jsem si pročítal tu diskusi. Lidi taky fakt píšou, že to zabírá za dlouho. Třeba za týden už budu lepší. Znovu DĚKUJI za podporu a povzbuzení. Hlavně tobě ať je stále lépe a lépe. Obdivuji, jak to zvládáš.

Lina

Pro R, každý 2 manželství v Česku je rozvedeno + partneři žijící na hromádce. Bohužel je to asi běžná životní věc. Pokuď nemáš problém majetek+ děti hoď tu tvojí "depresi"? s chutí za hlavu. Kdyby jsi šel za psycholožkou , která vede psychoteraup.skupinu, věř mi vůbec by tě nešetřila a nalitovala ,pěkně trochu drsně rozebrala tvůj problém a to pomáhá . CHodila jsem tam s jiným problémem tak že vím jak to na psych. terapii funguje. Je hezký, že Renata tě nazívá zlatkem, ale věř mi rozmazlování ti nepomůže.

Lina

Pro R, každý 2 manželství v Česku je rozvedeno + partneři žijící na hromádce. Bohužel je to asi běžná životní věc. Pokuď nemáš problém majetek+ děti hoď tu tvojí "depresi"? s chutí za hlavu. Kdyby jsi šel za psycholožkou , která vede psychoteraup.skupinu, věř mi vůbec by tě nešetřila a nalitovala ,pěkně trochu drsně rozebrala tvůj problém a to pomáhá . CHodila jsem tam s jiným problémem tak že vím jak to na psych. terapii funguje. Je hezký, že Renata tě nazívá zlatkem, ale věř mi rozmazlování ti nepomůže.

R

Lino. To, co říkáš, samozřejmě vím. Rozum mi říká, že se lidé běžně rozcházejí, se nestalo nic hrozného, že horší by to bylo, kdy jsme měli děti, že být sám ení nic strašného, že časem potkám někoho jiného, že to není důvod k depresi. A proč teda tu depresi mám? Proč poslední měsíce sotva přežívám? Proč mám problém ráno vstát? Protože rozum je prostě slabý. Hlavní vliv mají pocity. Ty se prostě bojí. Toho, že budu sám, bez někoho, koho budu mít rád a kdo bude mít rád mě, s kým budu sdílet svůj každodenní život a třeba vychovávat děti. Rozum ví, že je to blbost. Ale ty pocity prostě jsou. Samozřejmě se pořád ještě srovnávám s ztrátou předchozího vztahu. Každý den se mnohokrát přistihnu, že na ni myslím, nebo ji nějak řeším. Myslím, že hlavní příčinou mé deprese je ale samota a strach z budoucnosti. Jak já bych byl moc rád, aby mě to nevadilo. To by pak žádná deoprese nebyla a já byl v pohodě. Ty myslíš, že jde tak snadno hodit depresi za hlavu? Jakou máš zkušenost s depresí? Jde to moc špatně s tím něco dělat. Mám slabou vůli? Nevím, chodím často běhat. K tomu potřebuješ vůli, aby jsi v mrazu a sněhu běhala třicet minut po lese. Já nepotřebuju rozmazlovat. Já potřebuju podporu a naději. Právě proto Renatě děkuju za podporu, za její zkušenost s Citalecem, za nekonečné opakování toho, že bude líp.

RENATA

Přeju hezký podvečer, ...uvidíš zas bude dobře, začátky jsou vždycky dost těžké, ale to ses tady při pročítání příspěvků už asi dozvěděl. A já si spíš myslela, že depresema a úzkostma trpí jen ženský, ale není to tak. Depka si asi nevybírá. A seš ještě mladej chlap, tak neklesej na mysli, najdeš ještě milou ženu /a nemusíš se hned ženit/ a můžeš mít i děti. Uvidíš, že tohle všecno ještě přijde, ale až Ti bude líp. Život je prostě boj, jednou seš nahoře, jednou zase dole. Nevím jsem asi optimista a bojovník. Už kolikrát v životě jsem si sáhla až na dno! Dno je od toho aby ses měl od čeho odrazit. Já teď zase byla až na tom pomyslném dně. A ze začátku jsem myslela...tak holka toto je tvůj konec...ale není...AD zabrali, každý krůček vpřed potěší a máš chuť znovu bojovat. Aspoň já to takhle cítím. Na poslední kontrole jak jsem byla, tak mě psy...řekl, že si mám udělat takový plán na další den. Co budu dělat, kam půjdu...taková motivace do dalšího dne. Ale pokud mi něco nepůjde, tak se nemám nutit, půjde to třeba další den. Tak jak mě všechno přestalo bavit, tak to zase postupně všechno přichází zpátky. Mám chuť si zajít ke kadeřníkovi, baví mě chodit v obchodě jen tak mezi regálama a dívat se po zboží. Na začátku léčby jsem si myslela, že už nevylezu ani z baráku, že mám na čele napsáno "mám depku" a že to na mě všichni vidí. Prdlačky...nikdo si Tě ani nevšimne. A nebo nedej bože potkat nějaký známýho bych asi strachy womdlela. A teď je to všechno jinak. I když někoho známýho potkám, pozdrav prohodíme pár slov a jdu dál. Prostě snažím se normálně žít dál. A tím, že jsem Tě oslovila "zlatko" Tě v žádném případě nechcu rozmazlovat, jen mi vadí, že seš "R", chtěla jsem Tě jen nějak oslovit. A to zvýšení...třeba ani nepostřehneš a právě naopak se Ti po tom zvýšení udělá konečně zase trochu líp. Tak se drž chlape, přeju Ti hezký zbytek dne...pá Renata

Icik

To, jak si tu čtete určitě pomáhá . Povzbudí, někdy se i nějaká ta dobrá rada najde, jen bojujte ! Ty chlape R., uvidíš, že deprese se zbavíš, sluníčko ti vysvitne, ale než si vybuduješ nový a kvalitní vztah, aniž bys stále porovnával , tak to potrvá, kór s tvojí citlivou dušičkou. Přemýšlel jsi, co budeš dělat na jaře o volných víkendech? Něčeho by ses měl chytit, práce je jistě bezva, ale po ní, aha, teď máš spoustu času, hledej něco užitečného. ---- Mirko, mě Stilnox celkem pomáhá. Ale je návykovej a ten Neurol taky. Jak si na ně tělo zvykne, je potřeba přidávat, což je cesta do pekla, nebo změnit lék. Tak radši experimentovat, než se stát feťákem, že? Jo a s tím vykecáváním u psychoušky : kdyby byla opravdu dobrá, jen si člověk udělá v žití a nemoci jasno a ono se tělo - teda mozek - začne uzdravovat. Spousta lidí si pochvaluje dobrýho doktora. Přeju ti dobré spaní a trošku optimismu všem. Icik

R

Ahoj Renato! Je úžasný vidět, že jsi na tom docela dobře. Tvoje slova vůbec nepůsobí depresivně. Bojuješ s tím výborně. AD bereš dva a půl měsíce. Jsem rád, že ti pomohla. Kéž by pomohla i mě. Dnes mám 23.den a zlepšení vlastně nepociťuji. Poslední tři dny jsem se k ránu začal budit. Asi nepotřebuju tolik spát. Kéž bych za týden, za 14 dní mohl tady napsat, že se cítím líp. Nejhorší jsou ta rána. Včera večer jsem si byl zaběhat. Sport je prý proti depresím dobrý.

R

Ahoj Iciku! Děkuji ti za povzbuzení. Snad máš pravdu a deprese mi odezní. Deprese mi teď dovoluje jen nějak přežívat. Nového vztahu teď nejsem schopen. Hlavně teď potřebuju nějak se z té deprese dostat. Snad mi pomůžou ty AD. I když hodně s tím musí člověk bojovat vlastními silami. Je fakt, že mám teď spoustu času, který vlastně neumím naplnit. Ono se mi teď taky nic nechce, nic mě nebaví. To je asi v depresi normální. Moc bych potřeboval, aby mě zase začaly věci bavit a těšit. Možná se teď potřebuji naučit být sám a nějak příjemně a užitečně strávit čas. Asi se budu muset naučit plánovat si aktivity. Dřív to všechno běželo tak nějak automaticky. Naopak jsem na spoustu věcí neměl čas. Teď, když čas mám, mě zase skoro nic nebaví.

Megitka

Zdravím všechny, mám celkem problém hodně by mě zajímalo jestli někdo z vás neví jestli třeba neurol nebo serlift neruší antikoncepční účinky.A pořád jsem se dočítala, že my depkaři nesmíme všechno tak brát...Jak to ale udělat??Velice ráda bych některé nedůležité věci házela za hlavu,ale to bohužel neumím a nevím jak se to naučit..Mam tetanii,která je doprovázena depresí takže je mi pořád zle.Jsem před maturou a potřebuju se hodit do klidu a ta chemie co mi cpe doktor není ve 20letech zrovna nejvhodnější..Prosím o nějakou radu...Dík

RENATA

AHOJÍK eRko, ...tak špatně spinkáš a v kolik se ráno budíš? Tohodle nespaní já se právě zbavila po 6 týdnech léčby. Sice jsem se sem tam ještě vzbudila, ale hned zase usnula. A měla jsem to to samé co Ty rána úplně hnusný a to už tak od pěti ráno a než sem se zbrchala tak bylo deset dopoledne. Ale tohle už mám všechno za sebou. A večer bych mohla na ples...hihi. A to je dobře, že když je Ti aspoň trochu fajn tak si jdeš zaběhat. Já nejsu žádný sportovní typ, ale jak je mi fajn tak chodím na dlouhý prochajdy. Chlape drž se...budu na Tebe myslet...přeju Ti dobrou noc...čusík Renata

R

Ahoj Renato! Spím ještě vcelku dobře. Jen jsem se tento týden začal k ránu probouzet. Ale naštěstí zase usnu. Nespím prostě tak tvrdě. Asi učinek toho Citalecu. Spíš mám problém ráno vstát. Pořád zamačkávám budík, ležím, vůlbec se mi nechce vstávat. Do práce chodím pozdě. Naštěstí to nevadí. Dnes mám 24.den užívaní, z toho 3.den na dávce 20 mg. Zvýšení dávky jsem naštěstí moc negativně nepocítil. Možná to první dva dny vyvolalo slabou úzkost - takové mrazení nebo pálení na hrudníku a v rukách, po užití jsem víc zíval, asi jsem měl i horší náladu. Ale naštěstí se nic dramatického zatím neděje. Zajímavé je, že večer je mi opravdu líp, až skoro dobře. Zato přes den je to bída. Běhat chodím, protože je to prý dobré proti depresím. Dělá mi radost, že se překonám a vyrazím, i když venku mrzne a je sníh. Když je člověk oblečený, tak se to dá. Navíc chodím večer, kdy je mi líp. Děkuju za podporu. Ať je ti čím dál lépe!

RENATA

AHOJÍK "eRko", ...jojo to probouzení a nekvalitní spánek je vedlejší účinek AD, ale to určitě pomine, taky jsem to tak měla. A jak píšeš o tom mrazení či pálení na hrudi, tak to já měla šílený pálení v zádech mezi lopatkama, myslela jsem, že mi to v tom místě snad hoří. Ale to už u mě taky pominulo. Všechno se po čase upraví. Ale pořád budou dny kdy se budeš cítit líp a pak zas trochu hůře, dokud nedosáhneš optimlní hladiny AD. Taky se zívala jak šimla u pošty, ale vysledovala jsem to, vždycky když jsem si vzala dávku AD tak po hodině mi bylo všelijak...pálení v zádech, zívání, únava totální nechuť neco dělat...a tak po 4 hodinách to pominulo. Ale já k těm AD beru i Neurol. Beru ho stále i teď, ale místo 6 půlek které jsem brala během dne, beru teď tak dvě nebo tři. Prostě nemám ten pocit, že si musím tu berličku vzít. A někdy zase cítím, že mě začne pálit za krkem, tak si to vezmu radši hned..nenechám ten stav rozběhnout, je to pak nepříjemné...taky nemám ještě vyhráno. No a já se dnes tak dobře vyspala až to bylo neskutečné. Ale po hodině co jsem byla vzhůru se mi udělalo nějak divně, musela jsem si znovu lehnout, motala se mi šiška. Možná změna tlaku a taky sněží su na to citlivá. Ale teď už je mi zase fajn. A to, že je Ti večer fajn to je takový malý krůčk vpřed...tak se drž chlape...věř tomu, že bude líp! Papa Renata

Lina

Pro R: Zažila jsem těžkou depresi,koukání do prázdného stropu, tělo bez duše, vydat energii znamenalo kolaps. Vím, že to nejde tvůj problém jen tak hodit za hlavu, ale nepočítej ,že se jednoho dne probudíš a budeš po AD v pohodě. Ano, jeden den ti může být dobře a pak dva dny špatně a následně pocit zklamání. To zlepšení přichází tak pomalu, že to během každodenniho sledování ani nepocítíš. Myslím si, že vyhodnoti zlepšení psych. stavu je vhodné nejdřív za půl roku a to tak, že si nyní napíšeš do detajlu jak ti je a za 6 měs. to porovnáš.

petr

udelala se mi vyražka a myslim že to mam s citalecu co mam delat myslite že se muže zhoršit vypadato jako pichnuti komara ale je to 4krat vetsi napiste mi na email [email protected] diky

RENATA

Ahojík Petře, zkusila bych Fenistil gel a kdyby se to nezlepšilo asi bych zašla k lékaři...pááá Renata

Moon

Ahoj, pokud jsi schopen si jít večer zaběhat je to super. A řekl bych, že to svědčí o tvé silné vůli a předpokládám, že se brzy srovnáš. Já jsem i v době kdy už se to lepšilo byl rád za mylou vycházku. Běhání? Nemyslitelné. Jinak jsem rád, že diskuze pokračuje v trochu jiném (aktuálním) obszení dále. My co jsme momentálně v pohodě už asi nemáme potřebu o našich problémech psát. Máme naštěstí asi jiné "starosti". Takže se všichni držte. Moon.

RENATA

AHOJÍK "R", ...tak jak se daří? Dnes je to myslím 27. den, tak jak to vnímáš? Co spánek? Co jsi dělal o víkendu? Taky u Vás tak hodně sněží? No už aby bylo jaro, už mě ten snížek teda nebaví. Zatím se měj fajn, přeju hezký zbytek dne a ozvi se...pááá Renata

RENATA

Ahojík MOONe, ...to víš, že se držíme, ale někdy to není jednoduché, ale zase určitě lepší jak na úplným začátku...pár dní je fajn a pak se to zase zhoupne směrem dolů. A už taky aby bylo JARO, ten sníh už je toho moooc a dnes teda od božího rána vytrvale sněží a sněží. A jak se máš vůbec Ty? Zatím se měj hezky pá Renata...

R

Ahoj Renato! Dnes je pondělí a já mám 27.den užívání Citelecu, z toho 6.den zvýšené dávky 20 mg. Takže AD užívám necelé čtyři týdny. Má pocit, že už trochu zabírá. Nechci to ale zakřiknout. Naposledy jsem sem psal v pátek. To mi bylo trochu lépe. V sobotu to bylo zase horší. Náladu jsem měl pod psa a byl jsem dost sevřený. V neděli to bylo zase trochu lepší oproti sobotě. Dneska je to zase trochu lepší. O víkendu jsem měl veliké problémy vstát. Ležel jsem a pospával celé dopoledne. Ostatně s tím víkendovým vstáváním mám problém od té doby, co se u mě rozvinula deprese. No vlastně mám problém vstát i ve všední den. Do práce chodím pozdě, ale naštěstí to nevadí. Zase jsem tem večer déle. Kéž by to byla známka, toho, že ten Citalec začíná trochu pomáhat. Asi to bude kolísat. Taky nemyslím, že AD jsou samospasitelná. Chce to na sobě pracovat. Nepříjemné je, že se každou noc budím úplně zpocený. Renato, děkuji ti za tvou podporu. Moc mi to pomáhá. A ty se taky drž. Ať je ti den ode dne lépe.

R

Antidepresiva jsem začal užívat, aby mi pomohly. Zkušenosti doktorky a třeba ostatních lidí v téhle diskusi jsou takové, že pomáhají. Deprese mě čím dál vím zamezoval nějak fungovat. Všechno se stávalo problémem. Svazovala mě a já nebyl schopen se bránit. Stávala se ze mě troska. Nečekám od antidepresiv nějaký zázrak. Budu vděčný, když mi pomůžou, když se budu cítit lépe, když mi umožní uspořádat si život k větší spokojenosti. Nějak by pomoci měly, jinak by přece nemělo smysl je užívat.

R
1x

Ahoj Moone! Taky děkuju za podporu. V téhle diskusi lidi píší, že jim Citalec pomohl. Sice většinou píší, že pomohl za dlouho, ale pomohl. Dává mi to naději, že pomůže i mě. Běhat chodím večer. Večer mi je obecně líp. Aerobní pohyb je prý proti depresi dobrý. Procházím teď těžkým obdobím svého života. U mě depresi způsobil rozpad vztahu po sedmi letech. Rozum mi říká, že se nic tak hrozného nestalo a že tak nevadí, že je člověk sám. Jenže něco ve mně, co neovládám, si myslí něco jiného a vyvolalo tu pitomou depresi a skoro úplně mě to paralyzovalo. No snad se z toho dostanu a budu zase žít normálně. R.

R

Ahoj Renato! Ještě jsem neopověděl na ten spánek. Tak poslední dny to ještě šlo. Spal jsem. Budí mě to noční pocení. Někdy jsem tak mokrý, že se musím převléknout. Naštěstí zase usnu. Jinak mám velký problém se vsáváním. Ne že bych se nemohl probudit. Už jsem vlastně vzhůru, ale vůbec se mi nechce vstávat a pořád zamačkávám budík a oddaluji to. A o víkendech takhle ležím a pospávám celé dopoledne. Jenže mi to nedělá dobře. Kdybych raději vstal a šel něco dělat, udělal bych líp. Četl jsem tvoje příspěvky z prosince a ledna. Jsi fakt dobrá, že jsi se v dokázala přstěhovat. A to ti, myslím, ještě moc dobře nebylo. Navíc jsi to určitě řešeila předtím. A ještě se staráš o syna. Sice už je větší, ale stejně. Jsi fakt dobrá. můžeš na sebe být hrdá. Drž se! A ať je ti jen lépe.

RENATA

Ahojík "eRko", ...tak vidím jak píšeš Citalec na Tebe působí, ale snášíš to docela dobře. Je dobře, že můžeš spát a jíst...to já vůbec nemohla, proto jsem neměla žádnou energii a nějaký běhání co běhání jen procházka by mě asi zabila!!! A noční pocení, další vedlejší účinek ADéček, taky sem tím prošla, probouzela jsem se mokrá jako myš a pak jsem nemohla ani usnout. Tak jsem jen ležela a bylo mi zle. Už od pěti od rána totálně vzhůru a jen jsem pochodovala po bytě. Hrůza když si na to vzpomenu!!! Neboj taky to přestane to noční pocení. A stěhovala jsem se 14.1. a to mi fakt bylo ještě všelijak, jen ve starém bytě všechno nabalit to byla taková námaha. Myslela jsem si, že to stěhování ani nepřežiju. A přiznám se Ti, že ani nevím jak jsem to všechno zvládla...prostě den po dni. A protože jsem teď sama se synem tak to je pro mě asi ta motivace být zase dobrá. On moc nepotřebuje abych se o něho starala, ale přece jen jídlo vařit, nějaký praní a být prostě na příjmu když se mnou komunikuje. I když je to puberťák a štve mě někdy, ale jednou mu asi poděkuju, že právě v té nejtěžší chvíli byl se mnou i když vůbec neměl ponětí co se se mnou děje. Jen kolikrát uvařit jídlo pro něho bylo nad moje síly a ještě to čuchat sem kolikrát myslela, že to ani nedovařím. Ale teď už pohoda. A je pravda, že AD nejsou všechno, ty tě nepostaví na nohy, jen Ti pomůžou v té počáteční beznaději se sebou samým a pak prostě musíš makat. Kolikrát i teď se přemáhám, nechce se mi třeba do obchodu. Ale tak jak si to večer proberu v hlavě a napláním tak se to snažím plnit. A taky je pravda, že o víkendu je to celkem na houby. Jak nevstanu z postele mezi 7-8 ráno, tak se pak nemůžu z ní vůbec dostat a pospávám celé dopoledne a to je pak humus celý den. Tak zas moc hrdá na sebe nejsu, ale když se mi něco zadaří pochválím se v duchu, že jsem holka šikulka. Dřív to byly pro mě normální věci. A teď si někdy připadám jak blázen, že se sama za to chválím. Ale bojovat s depkou je fakt mazééééc. A právě proto je fajn, že existují takovéhle diskuze a můžeme si tady o tom popísat, protože kdo tím neprošel tak Ti neuvěří. Slyšela jsem jen , tak se tomu tolik nepoddávej a hoď to za hlavu, hlavně něco dělej! A já se nemohla zvednout ani z lůžka abych se šla vyčůrat. A jít se večer osprchovat byl pro mě hotový HOROR!!! Ale tohle všechno už mám za sebou, je mi líp a snažím se to tak udržet. Tak taky pevně věřím, že se to podaří Tobě chlape! Tak se měj zatím fajn, drž se a piš piš piš...aspoň mě to drželo ze začátku "nad vodou"...přeju Ti dobrou noc...čááááu Renata

R

Ahoj Renato! Dnes je zase hůř. Prostě to kolísá. Je 28.den užívání. Bojím se, aby mi AD vůbec nějak pomohla. Byl bych rád, aby aspoň trochu. To sevření je hrozně nepříjemné a omezující. Mám radost, že se tvůj stav tak zlepšil. Jsem rád, že sem píšeš svoje zkušenosti. Zažila jsi fakt horory a jsi dobrá, že jsi to zvládla. Je to jak říkáš, kdo tím neprošel, neuvěří. Já taky jenom zírám jak pro mě dřív samozřejmé věci jsou problém. Vím, že AD všechno to sami nevyřeší. Snad se mi podaří to zlepšit i nějakýma opatřeníma sám. Potřebuju se naučit si plánovat čas. Dřív všechno plynulo tak nějak přirozeně. Teď v té depresi s tím mám problém. Drž se holka. Přeji ti ať je stále líp.

RENATA

AHOJÍK "eRko", ...to, že se bojíš je normální stav teď, taky jsem to tak měla. Já i teď mám taky takové menší výkyvy nálady a sem tam se mi ještě točí šiška. Co je to za sevření? Můžeš to nějak popsat? Myslíš úzkost? Jak půjdeš na kontrolu k psychiatrovi tak mu to řekni může Ti na to napsat léky, je to taková pomocná berlička a můžeš ji brát když je Ti fakt nejhůř. A nemusíš se tolik trápit. Já na to dostala ten Neurol. A neboj se žádné závislosti, já brala na začátku 3 celé tablety denně a teď už to ani moc nepotřebuju...dám si tak akorát dvě půlky denně a to spíš po ránu a dopoledne, večer je mi fajn. A máš pravdu s tím plánováním, chce to do dalšího aspoň do dalšího dne nějaký pevný bod. Taky to tak dělám, ale o tom už jsem Ti psala. Je samozřejmné, že AD za Tebe nic nevyřeší, ale zase Tě pomůžou nakopnout do dalšího života, protože fakt bez nich se to nedá ukočírovat, však je taky nebudeš brát doživotně. Zatím se měj chlape...drž se a neměj tolik strach...zas bude dobře...věř tomu!!! Papa Renata

R

Ahoj Renato! To sevření je takový pocit, kdy se cítím takový jako svázaný, špatně vnímám okolí, trochu cítím i úzkost, špatně se soustředím, špatně se mi komunikuje, vědomí je jakoby zúžené jen na ten nepříjemný stav. Na cokoliv jiného se mi špatně soustředí. A nejde s tím nic moc dělat. Trochu mi to připomíná stav, jako by mě někdo svázal a já se nemohl hýbat. Vlastně je to jeden z projevů mé deprese. Přál bych si aby mi ty AD pomohla a já se cítil alespoň trochu normálně a mohl na sobě pracovat. V tom stavu sevřenosti to jde opravdu těžko. V pátek a v pondělí mi bylo trochu lépe, tak snad těch dní, kdy mi bude lépe bude snad přibývat. Budu tomu věřit. Prosím tě, ty jsi psala, že ti AD začala účinkovat až spíš po čtyřech týdnech. Je to tak? A bylo to poznat? Nebo to bylo hodně pozvolné? Děkuji ti, že mi sem píšeš. Moc mi tím pomáháš. A držím palečky, ať je ti jen lépe.

věra

mám dotaz na pana Moona . beru také citalec a prosím vás o sdělení kam daváte vzorek vlasů a jaké množství.Děkuli za ochotu.Čekám na vaší odpověd.

věra

dobrý den užívám také citalec.Prosím o sdělení kam a kolik vlasů doručujete.Děkuji za vaší odpověd.

RENATA

AHOJÍK "eRko", ...zkus o těch svých pocitech říct při kontrole u psychitra, buď dostaneš nějaký léky nebo Ti poradí jak s tím naložit. A já to "zlepšení" cítila opravdu velmi pozvolně....rána pořád byla hnusná, ale odpoledne už jsem pak mohla i ven, líp jsem začala spát, sice jsem se probouzela, ale zase pak usnula to se mi dřív nedařilo a taky se pomaloučku vracela chuť na jídlo. Takhle to začínalo a pak týden od týdne další krůčky, ale malinké, ale i tak jsem měla radost. My depresáci jsme citlivý asi i na změnu počasí a já hodn teda vnímám úplněk a novoluní. Dneska v noci bylo a já nemohla pořádně ani spát motala jsem se v pelíšku jak hovínko pod splavem a dneska celý den jsem nějaká unavená, chce se mi spát. Ale to j normálka. Nepřikládám tomu žádný velký význam...zítra zas bude líp a blíží se nezadržitelně jaro!!! Takže chlape neklesej na mysli a drž se!!! Páááá Renata

Andrea: pro všechny

Jsem tu poprvé, zajímá mně užívání a zkušennosti s Citalecem. Moje doktorka mně předepsala Neurol, až budu relativně dobrá, chce zkusit Citalec. Když čtu o stavu zhoršení po Citalecu i když "dočasnou" vůbec se mi do toho nechce. Asi zůstanu u Neurolu a pak ho postupně vysadím. Vůbec nechápu jak se tady všichni těšíte na jaro. Toto období je nejhorší na zvládnutí deprese a úzkosti. Je to prokázané s větším počtem sebevražd. Držte se . Čau Andy.

RENATA

AHOJÍK Andy, ...myslím si, že Neurol Tě z depky nevysvobodí!!! Taky jsem ze začátku dostala od obvodní jen Neurol, ale depka se stejně jen prohlubovala. Teď už beru ADéčka skoro 3 měsíce a je to velký rozdíl i když ze začátku to byl docela mazéééc, ale to se všechno dá vydržet. A na sluníčko se nás tady těší většina včetně mě. Nejdepresivnější měsíc je právě únor. Tak ještě pospřemýšlej nad tím brát AD...měj se fajn...pá Renata

R

Ahoj Renato! Znovu moc DĚKUJU za tvou podporu. Citalec už užívám druhý den pátého týdne a devátý den na té zvýšené dávce. Myslíš, že je to ještě krátká doba? Pořád si říkám, že když zabral tobě, co by nezabral mě. Zlepšení moc necítím. Přes den mám špatnou náladu, špatně se mi s kýmkoliv komunikuje, práci zvládám špatně. Zajímavé je, že večer se to většinou zlepší. Poslední dny mám v práci trochu stres a ten to asi zhoršuje. Nevím, jestli mám nízkou dávku AD? 20 mg mi přijde dost, zvlášť když cítím vedlejší účinky - sucho v ústech , noční pocení. Nebo jestlli na mě ten lék neúčinkuje... Mně se ale další lék zkoušet nechce. Nevím, jak bych vydržel další zhoršení stavu. Příští středu jdu k doktorce, tak to s ní proberu. Už jsem z toho boje s depresí unavený. Už to trvá moc dlouho. Vlastně mi to začalo na začátku října. Takže v depresích se topím už skoro pět měsíců. A koncem ledna se to hodně zhoršilo. Od té doby taky užívám Citalec.

RENATA

AHOJÍK "eRko", ...chlape už tím, že se večer cítíš líp, tak to jsou ty známky zlepšení. A jestli máš v práci stres tak to jen D prohlubuje. Ale budu Ti to tady opakovat pořád dokola....prosím snaž se to vydržet!!! A nesnaž se po tak krátké době měnit ADéčka to néééé. A všechno určitě řekni doktorce jak půjdeš na kontrolu. No a píšeš, že Ti to všechno začalo na začátku října a Citalec bereš od konce ledna to je moc dlouho taková zátěž, takže Ti asi bude trvat dýl než pocítíš větší zlepšení. Někdo to cítí skoro až po dvou nebo třech měsících. Já to tak dlouho nenechala rozběhnout. Jak jsem Ti psala v říjnu jsem onemocněla tou angínou a brala dvoje antibiotika, angína odezněla, ale mě bylo furt špatně od žaludku a tak jsem pak prodělala ještě gastro vyšetření a tam mi pak doktor po třech týdnech léčení, že mám žaludek v pořádku. A mělo bylo hned jasné co se se mnou děje. Objednala jsem se k psychitrovi a 5.12. první návštěva a od tý doby to prostě beru. A každý jsme jiný, každý to jinak zvládá a na každého AD působí v jiném časovém intervalu!!! Jenom když si přečteš příspěvky od MOONa. Snaš se to prosím vydržet! Já měla skoro všechny vedlejší účinky Adéček a myslela jsem, že z toho pojdu. A nepošla!!! Já naopak obdivuju, že chodíš do práce a i když je to večer si jdeš zaběhat. Já byla schopná ak akorát krátké procházky a to až tak po dvou měsících. A když jsem šla na kontrolu k psy...tak jsem potřebovala odvoz a doprovod až do čekárny!!! Šílený strach a úzkost, že to na mě všichni vidí, bych se nejradši v prdeli viděla. V téhle chvíli se cítím podstatně lépe než na začátku nebo třeba po měsíci léčby, ale stále ještě nejsem OK, ještě si nedovedu přdstavit, že bych měla chodit do práce. Ale bojuju dál. Vždyť všude píšou, že optimální výsledek ADéček je cítit mezi 3-6 MĚSÍCEM užívání. Buď prosím trpělivý. JASAN!!! Prostě VYDRŽ a jen tak to nevzdávej!!! Ne nadarmo se říká..."co mě nezabije to mě posílí" tak tomu sakra věř. BOJUJ chlape, stojí to za to. Opatruj se...Renata

R

Ahoj Renato! Vydržím. AD budu poctivě brát dál. Jsou to teprve 4 týdny a dva dny. Třeba opravdu postupně ucítím ulevu, nálada se zlepší. S večerním zlepšením je to fakt zajímavý. To jsem měl ale ještě než jsem AD začal užívat. Prostě to tak je, večer se cítím výrazně líp. Já se snažím fungovat co nejvíc normálně. Bojím se, že kdybych zůstal doma, tam bych jen ležel. Do práce chodím, abych nebyl doma. Snažím se něčím zaměstnat, abych tu depresi neživil nečinností. Je fakt, že tohle relativně normání fungování udržuju silou vůle. Snad ta deprese jednou skončí. U mě je ta deprese asi hodně živená takovým pitomým vnitřním pocitem, že život bez partnerky nestojí za nic. A můj rozum se jen diví, proč mám takový nesmyslný pocit. Já přece vím, že lidi jsou bez partnera jsou spokojení. Tak co bych nebyl já. DĚKUJU TI MOC. Ať je ti čím dál líp. Jsem rád, že ti AD pomáhají.

R
1x

Ahoj Renato! Uvědomuji si, jaké mám štěstí, že mi pomáháš. Ty jsi úžasně pozitivní. Jsi nezdolná bojovnice. Pánbůh ti to oplať. Já ti za tvoji podporu a povzbuzování moc děkuju. Je zvláštní, jak mi přes den dokáže být blbě a večer se to zlepší. Někdy mi večer bývá skoro úplně dobře. Jako kdyby žádná deprese nebyla. A ráno jsem zase troska. Nerozumím tomu, jak to, že můžou být takové výkyvy. Ale tohle jsem měl ještě než se v lednu můj stav zhoršil a než jsem začal užívat AD. Takže to s AD nesouvisí.

Luky:pro Radim

Ani zdravému člověku, při běžným dnešním životě není super. SSRI s alkoholem. možná výjmečně.

RENATA
1x

AHOJÍK "eRko", ...tak já mám zase štěstí, že si o tom s Tebou můž psát, nemysli si taky ještě nejsem za vodou. Taky se ještě necítím po ránu nijak valně, ale ten interval kdy je mi přes den dobře je delší není to jen večer, ale je to už od oběda. A mě taky docela ovlivňuje počasí, jak vyleze sluníčko tak je svět hned veselejší. A jak totkaj sněžilo, řeknu, že to byl hnus nechtělo se mi vůbec nic dělat doma a ani vylézt ven, to se pak musím nutit i já. A něco s AD souvisí a něco ne. Chce to vždycky zkonzultovat to s psychitrem, sám asi pak vyhodnotí podle toho co říkáš, jakou dávku těch ADéček potřebuješ. A mě bylo včera tak parádně, sem se pustila i do úklidu, ale přehnala jsem to puštěnýma spotřebičema, protože jsem u toho i vařila a tak mě umřela elektrika v celým bytě. Pak jsem musela čekat dvě a půl hodiny než přijel majitel a nohidl mi to znovu...víš bydlím v pronájmu a sama se k tomu nedostanu. No a takový výkyvy to je u D normálka, když si přečteš tady příspěvky určitě v tom nejsme sami, výkyvy nálady je součást D. Takže chlape drž se, přeju Ti to a měj hezký víkend....páááá

R
1x

Ahoj Renato! Teď je neděle poledne. Ty rána jsou fakt nejhorší. Dnes jsem zase nemohl vůbec vsát. Už se těším, až se jednou probudím a vstanu jako by nic. Ale večer je mi celkem dobře. Včera a v pátek jsem se cítil trochu líp. Tak to bylo přijemné. Včera jsem byl s kamarádkou v kině. Bylo to přijemné. Aspoň jsem se odreagoval. Já se těším na jaro. Jak jsem na tom blbě, tak je mi pořád zima. Tak se těším, až bude víc teplo. Deprese je dočasná a přejde. Je to reakce na to, co se nám v životě stalo. Časem se to upraví a člověk bude zase jako dřív. Drž se holka a ať se každý den tvůj svav zlepšuje. Přeji hezkou neděli.

Přidat nový komentář

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

88%
13%
Zatím hlasovalo 24 lidí

Mohlo by vás zajímat

Bolest hlavy a oční vada

Dobrý den, mám prosím dotaz ohledně syna. Je mu 11 let a poslední měsíc si stěžuje na bolest hlavy. Po preventivní prohlídce byl odeslán na oční. Můj dotaz zní, zda může být bolest hlavy spojena s očima? Tedy pokud má zhoršený zrak, může ho od toho bolet hlava? Moc děkuji

Nejčastější dětská zranění: kdy je třeba lékař?

Úrazy a děti k sobě bohužel neodmyslitelně patří. V situacích, ve kterých se dítě zraní je těžké rozlišit, zda je třeba urychleně vyhledat lékaře, nebo se ošetření obejde bez odborného zásahu. Doktoři se shodují, že v mnoha případech je lepší lékaři zavolat a domluvit se po telefonu.

Kombinace Paralenu a Ibalginu

Dobrý den. Mohu užívat dohromady Paralen a Ibalgin?

Může pangamin způsobit nadýmání?

Dobrý den, začala jsem užívat pangamin a mám pocit nafouknutého břicha. Je možné, že to způsobuje právě pangamin? Jak dlouho budou tyto potíže trvat? Kdy si tělo zvykne?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce