Jedna z definic říká, že kost je bílá, tvrdá pojivová tkáň, specializovaná pro podpůrnou a ochrannou funkci.
Potkal vás úraz?
Máte za sebou operaci nebo vás brzy čeká?
Potřebujete být co nejdříve zase fit? Chcete urychlit vstřebávání otoků a krevních podlitin a podpořit nekomplikované hojení?
U lékaře
Při podezření na zlomeninu je nejlepší navštívit rovnou chirurgické pracoviště. Samozřejmě pokud je přítomno nějaké další poranění, je li zraněný v bezvědomí, nebo jedná li se o zlomeninu otevřenou, je zapotřebí volat záchrannou službu. Do jejího příjezdu je nutno udržet volné dýchací cesty a zastavit případné krvácení.
Většinou se ale setkáváme s méně dramatickými poraněními, se kterými navštívíme lékaře sami. Lékař Vás vyšetří a rozhodne zda a jaké RTG vyšetření je třeba provést. RTG vyšetření není bolestivé a snímky bývají hotovy většinou do 10-15minut. Na jejich základě lze rozhodnout zda se jedná o zlomeninu či nikoli. Při nejasném nálezu může lékař doporučit ještě další doplňující RTG snímky. V některých případech je nutno provést vyšetření počítačovým tomografem (CT), případně magnetickou rezonancí (MRI), které definitivně potvrdí nebo vyloučí zlomeninu.
Drtivá většina zlomenin se léčí konzervativně, tedy znehybněním sádrovou fixací. Týká se to hlavně končetinových zlomenin, u které jsou úlomky ve vyhovujícím postavení a jsou stabilní. Alternativními materiály, používanými ke znehybnění, jsou obvazy na bázi skelných vláken spojených polyuretanem, které po přiložení a namočení ztuhnou. Případně se občas používají tzv. termoplasty, tedy umělá hmota tvarovatelná při 60 stupních Celsia, které po vychladnutí na pokojovou teplotu také ztuhne.
Pokud jsou úlomky v nevyhovujícím postavení tak je třeba před znehybněním srovnat. Typickým příkladem jsou zlomeniny dolního konce předloktí, které se často posunou a často je nutno je vrátit do správného postavení (zreponovat).
Zlomenina dolního konce předloktí před a po narovnání - boční pohled
Zlomenina dolního konce předloktí před a po narovnání - předozadní pohled
To lze provést někdy bez nutnosti celkové anestézie, ale při větších posunech nebo u dětí by mělo být pravidlem provedení výkonu v celkové anestézii. Poté se zlomenina zafixuje a provede se kontrola RTG.
Operační řešení je rovnou voleno u zlomenin nestabilních nebo s posunem úlomků. Operovány jsou samozřejmě také zlomeniny, které se nepodařilo srovnat, nebo mají i v sádrovém obvazu tendenci k posunu. Operace se provádí za hospitalizace a na operačním sále. Používají se šrouby, kovové dlahy, dráty, nitrodřeňové hřeby, kloubní náhrady nebo i zevní fixatéry. Blíže popsat jednotlivá řešení není v silách tohoto článku.
Doba léčení zlomenin je různá v závislosti na věku a na typu postižené kosti. Po určitém zobecnění lze říci., že na horní končetině se zlomeniny hojí 4-8 týdnů, na končetině dolní 8-14 týdnů. V jiných lokalitách to může být 3-12 týdnů. U dětí zhruba polovinu doby než u stejné zlomeniny u dospělých. Pokud je nutno kost operovat, doba léčení se může i výrazně prodloužit.
Zlomenina záprstní kosti malíku před a po zhojení (tzv.boxerská zlomenina)
Zlomenina konečného článku prstu
Nedílnou součástí léčby je rehabilitace. U zlomenin předloktí se podaří rozcvičit ztuhlé klouby během 2-4 týdnů, u zlomeniny stehna může trvat rehabilitace 2-3 měsíce, u poranění páteře i delší dobu. Není možné popsat jednotlivé rehabilitační postupy v tomto článku. Důležité je pamatovat si, že rehabilitace je nedílnou součástí léčby a významně se podílí na jejím úspěchu.
Přidat nový komentář