Jedna z definic říká, že kost je bílá, tvrdá pojivová tkáň, specializovaná pro podpůrnou a ochrannou funkci.
Potkal vás úraz?
Máte za sebou operaci nebo vás brzy čeká?
Potřebujete být co nejdříve zase fit? Chcete urychlit vstřebávání otoků a krevních podlitin a podpořit nekomplikované hojení?
Jaká je příčina
Příčinou zlomeniny je téměř vždy nějaký úrazový děj, kdy působící síla překoná pevnost kosti. Zlomeniny se třídí podle různých, někdy i velmi složitých, klasifikačních schémat. Za základní třídění však můžeme považovat rozdělení podle linie lomu na zlomeniny příčné, šikmé, spirálovité, tříštivé, kompresívní a štěpné. Důležité je také je-li zlomenina zavřená, tedy bez poranění kůže, nebo otevřená s jejím větším či menším poraněním. Neméně důležité je i zdali je zlomenina bez posunu úlomků (nemusí se většinou rovnat), nebo dojde k posunu jednotlivých fragmentů do nepříznivého postavení (dislokace, dislokovaná zlomenina). Pokud to zjednodušíme, tak nejpříznivější je situace u příčné zavřené zlomeniny bez posunu a nejvíce komplikací hrozí u zlomeniny nestabilní, otevřené a tříštivé.
Specifická skupina zlomenin jsou dětské zlomeniny. Dětské kosti jsou oproti dospělým ještě pružné. Může tak dojít ke zlomenině bez poranění okostice (subperiostálně), která udrží úlomky u sebe a není nutno zlomeninu „rovnat“. Dále je to tzv. zlomenina „vrbového proutku“ , kdy se přetrhne okostice a zlomí kost jen z jedné strany, druhá je intaktní. Typické jsou také zlomeniny v oblasti růstové chrupavky kosti (epifýzy), které jdou při RTG vyšetření někdy velmi špatně poznat. Dětské zlomeniny se v drtivé většině léčí konzervativně, tedy znehybněním zlomeniny ve správném postavení nejčastěji na 4-6 týdnů.
Přidat nový komentář