Jedna z definic říká, že kost je bílá, tvrdá pojivová tkáň, specializovaná pro podpůrnou a ochrannou funkci.
Potkal vás úraz?
Máte za sebou operaci nebo vás brzy čeká?
Potřebujete být co nejdříve zase fit? Chcete urychlit vstřebávání otoků a krevních podlitin a podpořit nekomplikované hojení?
Kost je po většinu života velmi pevná tkáň, i když s vyšším věkem se její pevnost zmenšuje. Lebeční kosti dospělého člověka snesou zatížení přes 600kg! Pažní kost snese v experimentu zatížení v dlouhé ose 600kg, kolmo na ni 250kg a v rotaci 10kg. Bohužel na to nelze v běžném životě spoléhat. Ve skutečnosti tak pevné nejsou. Pevnost snižuje tah okolních svalů a pokud je působící násilí dostatečně dynamické (např. náraz ve vyšší rychlosti), stačí daleko menší síla a zlomenina je na světě.
Kostí má každý člověk v těle ukrutně velké množství, proto budou následující informace trochu obecnější. Podrobnější popisy zlomenin u různých kostí, kůstek a kůsteček lidského těla by totiž vydaly na menší knihu.
Jedna z definic říká, že kost je bílá, tvrdá pojivová tkáň, specializovaná pro podpůrnou a ochrannou funkci. Skládá se z relativně řídce rozmístěných buněk a hlavně velkého množství mezibuněčné hmoty. Tato mezibuněčná hmota, kde se ukládají minerální látky, je zodpovědná právě za pevnost a pružnost kosti. Kost je pokryta tenkou, dobře prokrvenou a citlivou vrstvou, tzv. periostem (okosticí) . Ta je důležitá pro výživu kosti.
S ohledem na možnou zlomeninu je také důležité o jaký typ kosti se jedná. Je rozdíl, zlomíte li si kost dlouhou (stehenní, předloktí apod.), krátkou (např.zápěstní), plochou (např.lebka, pánev), dutou (např.horní čelist) nebo nepravidelnou.
Přidat nový komentář