Jedna z definic říká, že kost je bílá, tvrdá pojivová tkáň, specializovaná pro podpůrnou a ochrannou funkci.
Potkal vás úraz?
Máte za sebou operaci nebo vás brzy čeká?
Potřebujete být co nejdříve zase fit? Chcete urychlit vstřebávání otoků a krevních podlitin a podpořit nekomplikované hojení?
Jak postupovat při první pomoci?
Lze předpokládat, že většina lidí by na otázku co dělat odpověděla v zásadě správně. Zlomeninu je třeba znehybnit. Znehybnění mimo jiné snižuje bolest, riziko dalšího posunu úlomků a případného poranění sousedních struktur (cévy, svaly, nervy, mícha apod.) nebo riziko dalšího krvácení. Způsob znehybnění záleží na tom jaká kost je zlomena. Důležité je také myslet na to, že může být poraněna nejenom kost, ale například i sousední orgány (plíce, mozek, velké cévy, břišní orgány, mícha atd.) a při první pomoci na to myslet.
U končetinových zlomenin je první pomoc relativně nejjednodušší. Znehybnění končetiny dlahou (i improvizovanou) je většinou dostatečné a umožní případný transport k lékaři. Zlomené kosti se na místě nesnažíme rovnat, znehybníme je tak jak jsou. Dlaha by měla být také na několika místech podložena, aby nedošlo k otlakům kůže.
Pokud je zlomena větší kost (paže, stehno), je vhodnější zavolat záchrannou službu a na transport vyčkat. Například zavřená zlomenina stehenní kosti znamená velkou krevní ztrátu a může se jednat až o akutně život ohrožující stav. Otevřené zlomeniny, tedy takové u kterých je poraněna kůže, neomýváme ani nečistíme, maximálně odstraníme jen hrubé nečistoty, pokud jsou přítomny, a ránu kryjeme sterilním obvazem. To ostatně platí pro jakékoliv otevřené zlomeniny.
Nejvíce se každý bojí zlomeniny páteře, resp. správně řečeno zlomeniny obratlů. U obratlů záleží na tom, zda je zlomenina stabilní nebo nestabilní. Při první pomoci to však nepoznáte. Zásadní je zabránit pohybu poraněné páteře, aby nedošlo k poranění míchy. S poraněným tedy do příjezdu lékaře nepohybujeme. Výjimkou jsou situace, kdy je nutno poraněného ošetřit pro jiné poranění, které ohrožuje jeho život, například krvácení nebo neprůchodnost dýchacích cest. Co bude zraněnému platné že jste mu ochránili míchu, když do příjezdu lékaře vykrvácí nebo se udusí zapadlým jazykem. Musíte se tedy vždy přesvědčit, zdali poraněný dýchá a zda má puls. Nicméně i v tomto případě musíte postupovat s maximální opatrností.
Poranění žeber znehybnit nelze, omotávat hrudník obinadlem nemá valného významu. Pozor na poruchy dýchání při poraněné plíci (poranění úlomkem kosti, zhmoždění plic atd.). Zlomeniny pánve jsou nebezpečné vznikem velkého vnitřního krvácení. Znehybňovat pánev na místě většinou ani nelze.
U zlomenin v oblasti lebky je nutné zajistit průchodné dýchací cesty a vyčkat příjezdu záchranné služby. Zlomeniny bývají nápadné spíše rozvíjejícím se otokem nebo deformací. Varovné je krvácení z nosu a hlavně z uší. To může znamenat vážnější zlomeninu obličejových kostí nebo spodiny lebeční.
Přidat nový komentář