Jedna z definic říká, že kost je bílá, tvrdá pojivová tkáň, specializovaná pro podpůrnou a ochrannou funkci.
Potkal vás úraz?
Máte za sebou operaci nebo vás brzy čeká?
Potřebujete být co nejdříve zase fit? Chcete urychlit vstřebávání otoků a krevních podlitin a podpořit nekomplikované hojení?
Jak zlomeninu poznáme?
Někdy je opravdu velmi lehlé ji poznat. Jedná se například o situaci, kdy vidíme nenormální pohyblivost v místě, kde bychom ji nečekali, například ohnutí do pravého úhlu uprostřed předloktí. Tam o zlomenině opravdu nemusíme pochybovat.
Dále na zlomeninu můžeme usoudit v případě vzniklé deformace nebo pokud při pohybu kostí cítíme či slyšíme tření úlomků o sebe (krepitaci). Tam, kde se jedná o zlomeninu otevřenou, tedy s poraněním kůže, ze které ční úlomky kostí, o zlomenině také nelze pochybovat. Bolest, otok a krevní výron se u zlomenin vyskytuje vždy, i když v různé míře. Dostaví se také někdy s určitým zpožděním, např. i několika hodin.
Zásadní pro diagnostiku zlomeniny v ordinaci lékaře (nejčastěji chirurga, ti to mají v popisu práce) je rentgenové vyšetření .Odhalí většinu zlomenin i když ne všechny. Drobná „naštípnutí“ kosti nebo velmi jemná linie lomu může být někdy vidět až po 2 týdnech, kdy se lomná linie kosti odvápní a na RTG je lépe vidět. Určitá opatrnost je tedy namístě, i když dle RTG není žádná zlomenina vidět. Například zlomeniny obratlů nebo zlomeniny v oblasti hlavy mohou být viditelné až při počítačové tomografii (CT) nebo magnetické rezonanci (MR).
Přidat nový komentář