Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Vitiligo

(MUDr. Nina Benáková | přečteno: 374308x )

3. února 2010 uveřeňujeme aktualizovaný, doplněný článek o vitiligu - kožní chorobě, která se projevuje výpadky pigmentu. Dochází až k zániku buněk tvořících pigment. Výsledkem jsou mléčně bílá ložiska na kůži a ve kštici svazečky bílých vlasů.

Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Časté otázky

Jsou nějaké vitamíny nebo minerály vhodné u vitiliga?
Ano, mají však účinky jen obecně podpůrně. Jedná se o tzv. antioxidanty. Z vitamínů se doporučují především kyselina listová, dále beta karoten, vitamín B12, a koenzym Q10. Z minerálů to jsou především selen a zinek.


Postihuje vitiligo i jiné orgány než kůži?
Přímo ne. Většina pacientů s vitiligem se těší dobrému celkovému zdravotnímu stavu. Současně s vitiligem však mohou probíhat i jiné autoimunitní choroby - choroby štítné žlázy, nadledvin, cukrovka, myastenie, jaterní choroby, lupénka a jiné.


Je vitiligo vyléčitelné?
Vitiligo je až v 70 % případů léčitelné. Pomocí léků a léčebných metod ho lze léčit. Jelikož však není dosud zcela vyléčitelné, nelze zabránit vzniku nových ložisek do budoucna. Hlavním cílem je dostat chorobu pod kontrolu. V praxi to znamená dosáhnout možné repigmentace ložisek a případně jejich stabilizace.


Pomohlo by mi na vitiligo ozařování v soláriu?
Slunění samo je na repigmentaci u vitiliga obvykle málo účinné. V kombinaci s léčebnými enzymatickými gely ale může být účinné. Opalovací solária vyzařují také UVA záření jako slunce. Jedná se však o přístroje mimo zdravotnická zařízení, kde nejsou sledované dávky záření. Má to tedy svá dlouhodobá rizika.


Na Kubě se prý používá k léčbě vitiliga lék melagenina?
Není to lék, ale extrakt z placenty. Bohužel je jeho účinnost velmi sporná a nikdy nebyla objektivně prokázána. Navíc je to léčba finančně velmi náročná.

komerční sděleníZitenax_active_banner_350x250.jpg

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
primule
5x

Sama trpím vitiligem. Zajímalo by mě, zda někdo zkoušel přírodní léčbu, bylinky, tinktury a s jakými výsledky?

Hombré
3x

Já abych pravdu řekl,jsem nezkoušel v podstatě nic,snad jen nějaké kdysi masti,různé vitamíny ale absolutně bez výsledku.Ve svý 42 letech se vitiligo pomalu a nenápadně rozšiřuje a já každé jaro žasnu,kde zase mi přibyla další skvrna.Na slunce jít se opalovat je konec,protože bych byl za pár let totálně vybělený.nezvýdá asi než čekat,že někdo chytrý něco vymyslí a my s tímto královským výsadním znamením se zařadíme mezi běžné lidi. Ivo

Kačka

Dobrý den, manžel také trpí touto chorobou. Přírodní tinkruty jsme zkušleli. Stálo to spoustu peněz, času, výsledek vůbec žádný. Spíše nám přijde, že se nemoc daleko rychleji začala šířit


Celkový počet příspěvků v diskusi: 130. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Kožní nemoci
Partner rubriky Kožní nemoci

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 165 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Atopický ekzém

Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...

Lupénka

Lupénka, latinsky psoriasis, je chronické zánětlivé kožní onemocnění, postihující cca 2-3% středoevropské populace.

Lupy - nemoc či kosmetický problém?

Pod pojmem lupy rozumíme drobné, vleklé, více či méně výrazné šupinatění pokožky hlavy, provázené zvýšeným vylučováním tužšího kožního mazu.

Svědění

Jedná se o nepříjemný kožní pocit, vznikající na základě zevních či vnitřních faktorů. Při hledání příčiny je třeba nejdříve konzultovat odborného kožního lékaře, včetně laboratorních vyšetření, pak eventuálně další odborníky.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce