3. února 2010 uveřeňujeme aktualizovaný, doplněný článek o vitiligu - kožní chorobě, která se projevuje výpadky pigmentu. Dochází až k zániku buněk tvořících pigment. Výsledkem jsou mléčně bílá ložiska na kůži a ve kštici svazečky bílých vlasů.
Časté otázky
Jsou nějaké vitamíny nebo minerály vhodné u vitiliga?
Ano, mají však účinky jen obecně podpůrně. Jedná se o tzv. antioxidanty. Z vitamínů se doporučují především kyselina listová, dále beta karoten, vitamín B12, a koenzym Q10. Z minerálů to jsou především selen a zinek.
Postihuje vitiligo i jiné orgány než kůži?
Přímo ne. Většina pacientů s vitiligem se těší dobrému celkovému zdravotnímu stavu. Současně s vitiligem však mohou probíhat i jiné autoimunitní choroby - choroby štítné žlázy, nadledvin, cukrovka, myastenie, jaterní choroby, lupénka a jiné.
Je vitiligo vyléčitelné?
Vitiligo je až v 70 % případů léčitelné. Pomocí léků a léčebných metod ho lze léčit. Jelikož však není dosud zcela vyléčitelné, nelze zabránit vzniku nových ložisek do budoucna. Hlavním cílem je dostat chorobu pod kontrolu. V praxi to znamená dosáhnout možné repigmentace ložisek a případně jejich stabilizace.
Pomohlo by mi na vitiligo ozařování v soláriu?
Slunění samo je na repigmentaci u vitiliga obvykle málo účinné. V kombinaci s léčebnými enzymatickými gely ale může být účinné. Opalovací solária vyzařují také UVA záření jako slunce. Jedná se však o přístroje mimo zdravotnická zařízení, kde nejsou sledované dávky záření. Má to tedy svá dlouhodobá rizika.
Na Kubě se prý používá k léčbě vitiliga lék melagenina?
Není to lék, ale extrakt z placenty. Bohužel je jeho účinnost velmi sporná a nikdy nebyla objektivně prokázána. Navíc je to léčba finančně velmi náročná.
komerční sdělení
Přidat nový komentář