3. února 2010 uveřeňujeme aktualizovaný, doplněný článek o vitiligu - kožní chorobě, která se projevuje výpadky pigmentu. Dochází až k zániku buněk tvořících pigment. Výsledkem jsou mléčně bílá ložiska na kůži a ve kštici svazečky bílých vlasů.
Jaké jsou příznaky
Mléčně bílé (depigmentované) skvrny se mohou vyskytnout kdekoliv na kůži. Depigmentace může mít i různé barevné odstíny, zvláště v okrajích ložisek (bílá, béžová, rezavá, hnědá). Skvrnky jsou oválné a mohou splývat v mapovitá ložiska, jsou ostře ohraničené, nešupí se, nesvědí ani nebolí. U bělochů se obvykle zjistí v létě, kdy kontrastují s okolní opálenou kůží. Protože v ložiskách chybí pigment, snadněji se na sluníčku spálí.
Pokud se objeví jedno či malý počet ložisek, jedná se o vitiligo fokální. Vyskytují-li se skvrny na polovině těla, jakoby v průběhu nervových úseků, označuje se vitiligo jako segmentální. A je-li rozšířené na velké plochy a různé části těla, je to vitiligo generalizované. Obrovské nebo kompletní postižení se nazývá vitiligo univerzální.
Nejčastěji bývají postiženy oblasti obličeje, okolo očí a úst, na končetinách na prstech a okolo kloubů, v tříslech a na genitálu - vitiligo vulgární (obecné). A také existuje vitiligo smíšené, kde se výše uvedené typy vitiliga kombinují.
Světlé či bílé skvrny na kůži mohou být i jiného původu (po zánětu, po poranění, popálení, u ekzémů, lupénky, plísní, albinismu a jiných chorob). Takže nepropadejte hned obavám a raději navštivte odborného kožního lékaře.
komerční sdělení
Přidat nový komentář