3. února 2010 uveřeňujeme aktualizovaný, doplněný článek o vitiligu - kožní chorobě, která se projevuje výpadky pigmentu. Dochází až k zániku buněk tvořících pigment. Výsledkem jsou mléčně bílá ložiska na kůži a ve kštici svazečky bílých vlasů.
První pomoc
Jedná-li se skutečně o vitiligo, můžete sami začít s podpůrnou léčbou. Léky ve formě gelu, který obsahuje výše zmíněné potřebné enzymy, snižují množství peroxidu vodíku a dalších látek. Gel (Vitix, Vitiskin) upravuje přirozené poměry v kůži a brzdí proces zániku pigmentových buněk, je volně prodejný v lékárnách. Aplikuje se 2x denně na teplou kůži a pak je třeba kůži vystavit slunění. Tedy se tato samoléčba hodí nejlépe na léto. Je vhodná pro osoby, které slunění snáší. Dobu, kterou Vaše kůže snese, je třeba si individuálně vytipovat. Logicky se po tuto dobu nepoužívají ochranné krémy s filtry proti UV záření, protože by mařily stimulační účinek UV záření na pigmentaci. Ochranné krémy se používají jen v případech, kdy „se neléčíte“, ale očekáváte delší pobyt na slunci a chcete předejít spálení. Tehdy je na místě obvyklá ochrana jako u osob stejného fototypu bez vitiliga. Pokud se Vám tento postup zdá komplikovaný, raději se do něj nepouštějte, resp. nechte si ho podrobně pro Váš konkrétní případ popsat dermatologem. Gel uchovávejte mimo ledničku, chlad ho poškozuje.
Pokud slunění nesnášíte a spalujete se do červena s puchýři, nepřipadá tato samoléčba v úvahu. Používejte krémy s ochranným faktorem proti ultrafialovému záření (UV). Minimálně s faktorem SPF 20. Chraňte svou kůži též oděvem, klobouky, vyhýbejte se přímému pobytu na slunci, zejména v období mezi 11. a 14. hodinou.
Ke kosmetickému krytí můžete použít vhodný makeup nebo samoopalovací krémy.
Mikropigmentace ložisek pomocí tetování je poněkud riskantní, neboť se nemusí přesně zdařit barevný tón, zabarvení je nevratné a vitiligo se může tímto zákrokem i aktivovat.
komerční sdělení
Přidat nový komentář