Lupénka, latinsky psoriasis, je chronické zánětlivé kožní onemocnění, postihující cca 2-3% středoevropské populace.
Sama trpím vitiligem. Zajímalo by mě, zda někdo zkoušel přírodní léčbu, bylinky, tinktury a s jakými výsledky?
(MUDr. Nina Benáková | přečteno: 374307x )
3. února 2010 uveřeňujeme aktualizovaný, doplněný článek o vitiligu - kožní chorobě, která se projevuje výpadky pigmentu. Dochází až k zániku buněk tvořících pigment. Výsledkem jsou mléčně bílá ložiska na kůži a ve kštici svazečky bílých vlasů.
Ne každá bílá skvrna na kůži je vitiligo. Proto se ke stanovení přesné diagnózy a odlišení jiných chorob vypravte za odborným kožním lékařem - dermatologem. Není-li nález jasný, pak lze provést mikroskopické vyšetření vzorku kůže. Nebo Vás může lékař odeslat ke konzultaci na kožní kliniku. Někdy se provádí laboratorní vyšetření, zejména na štítnou žlázu, jaterní testy, krevní cukr a krevní obraz k odhalení možných souběžných chorob.
Donedávna se vitiligo označovalo jako kosmetické onemocnění a pacientům se doporučovalo, aby se s tímto stavem smířili. Výzkum naštěstí pokročil, a tak jsou k dispozici určité léčebné možnosti. Je třeba si ale uvědomit, že pravděpodobná příčina tkví ve Vašem vlastním imunitním systému. Proto není vitiligo vyléčitelné definitivně. Z bezpečnostních důvodů se zásadně neléčí vitiligo v oblasti genitálu a z praktických důvodů také vitiligo generalizované a univerzální.
Lékař Vám léčbu stanoví individuálně podle typu vitiliga, místa a rozsahu postižení a také podle fototypu kůže (reakce kůže na ultrafialové světlo). Dozvíte se informace o chorobě, léčbě, prevenci, dostanete se Vám vysvětlení, jak léky používat, na které části těla, jak často. Lékař Vás upozorní na nežádoucí účinky a jejich předcházení. A pokud Vám něco není jasné, cíleně se ho zeptejte.
V současnosti se odborníci shodují, že z různých uváděných metod jsou pro léčbu vitiliga nejúčinnější pouze tři.
• Zevní léčba - Léky, kortikoidy, ve formě krémů či mastí se používají pro léčbu vulgárního (obecného) vitiliga. Jsou to léky odvozené od hormonu kůry nadledvin a tlumí nežádoucí imunitní reakce. Při jejich používání se proto řiďte přesně dle pokynů lékaře. Nově, zejména na oblasti obličeje pak lokální imunomodulátory, zejm. takrolimus v masti.
• Světloléčba (fototerapie) - Využívá se 311 nm UVB záření, tedy spektrum ultrafialového záření o vlnové délce 311 nm, protože je nejúčinnější. Po lékařském vyšetření a posouzení (ne všechny typy vitiliga jsou pro tuto léčbu vhodné a snáší ji) lze do příslušně přístrojově vybaveného zdravotnického zařízení docházet na světloléčbu. Předpokladem je samozřejmě dermatolog, který je v této problematice zkušený a vzdělává se v ní, protože odborné informace o vitiligu se díky výzkumům rychle mění. Léčba je dlouhodobá, dochází se 2 - 3x týdně a provádí se minimálně po 3 měsíce (kdy by se mělo posoudit, zda pokračovat či ne), nejlépe po 6 měsíců. Pokud se repigmentace neobjeví ani do 6 měsíců, nemá smysl pokračovat.
• Též lze použít o něco starší typ světloléčby PUVA, kdy se před ozářením UVAspektrem používají ke zvýšení citlivosti masti či tablety se sensibilizátorem. Léčbu můžete absolvovat docházením do stacionáře (denní centrum, sanatorium) nebo nemocnice. Je to léčba dlouhodobá. Někdy se světloléčba doplňuje o koupele = balneofototerapie, protože hydratovanou kůži UV záření lépe proniká.
• Autotransplantace - Do ložisek vitiliga lze mikrochirurgicky přenést pigmentové buňky z jiných, nepostižených částí Vašeho těla. Je to však metoda náročná odborně a především finančně a provádí se v ČR zcela ojediněle.
Vás lékař Vám může doporučit i podpůrné celkové léky. Jedná se tablety s antioxidanty, které mohou příznivě zasahovat do výše uvedených odchylných dějů v metabolismu pigmentových buněk.
Při velkém rozsahu, kde nemá smysl se pokoušet o pigmentaci, se v zahraničí provádí kompletní depigmentace. Je to vlastně vybělení zbývající pigmentované kůže krémem s hydrochinonem nebo rubínovým laserem. Proces depigmentace trvá asi 1 rok a ztráta pigmentu je nevratná. Doživotně je pak třeba se chránit před ultrafialovým světlem.
Vitiligo je kosmeticky rušivé, psychicky sužující a může tak mít psychosociální dopady v každodenním životě (práce, volný čas, partnerské vztahy). Je- li to Váš případ, neostýchejte se a vyhledejte pomoc psychologa (psychoterapie), který se zaměřuje na dermatologii.
A co je důležité? Je to dlouhodobá léčba vyžadující důslednost a pečlivost. Neexistují hlediska, podle kterých by se dalo napřed předpovědět, zda na léčbu budete reagovat příznivě či ne. To se ukáže až při léčbě samotné. Proto je důležitá vzájemná spolupráce mezi Vámi a lékařem. Nebuďte skeptičtí, ale ani si nedělejte falešně naděje. Pozitivní je, že správně prováděná léčba vitiliga není komplikovaná a ani zdravotně riskantní.
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Sama trpím vitiligem. Zajímalo by mě, zda někdo zkoušel přírodní léčbu, bylinky, tinktury a s jakými výsledky?
Já abych pravdu řekl,jsem nezkoušel v podstatě nic,snad jen nějaké kdysi masti,různé vitamíny ale absolutně bez výsledku.Ve svý 42 letech se vitiligo pomalu a nenápadně rozšiřuje a já každé jaro žasnu,kde zase mi přibyla další skvrna.Na slunce jít se opalovat je konec,protože bych byl za pár let totálně vybělený.nezvýdá asi než čekat,že někdo chytrý něco vymyslí a my s tímto královským výsadním znamením se zařadíme mezi běžné lidi. Ivo
Dobrý den, manžel také trpí touto chorobou. Přírodní tinkruty jsme zkušleli. Stálo to spoustu peněz, času, výsledek vůbec žádný. Spíše nám přijde, že se nemoc daleko rychleji začala šířit
Přidat nový komentář