Lymfatické (mízní) uzliny, slezina, brzlík a lymfatická tkáň roztroušená v játrech, plicích, střevě a kostní dřeni jsou součástí lymfatického systému, který hraje hlavní roli v ochraně organizmu proti infekcím a nádorovému bujení.
I komplikace mohou nastat
Nejčastější komplikací lymfedému jsou infekce. Typická jsou plísňová onemocnění, z bakteriálních infekcí zejména růže (erysipel), z virových bradavice (vulgární veruky) a pásový opar (herpetické postižení). Typickými kožními změnami u pokročilejších stádií jsou lymfostatická verukóza (drobné tuhé bradavičnaté útvary barvy kůže nebo šedavého nádechu, nejčastěji lokalizované na horních stranách prstů dolních končetin nebo na bérci), ztluštění kůže, lymfektázie (drobné puchýřky zejména na nártu za prsty na dolních končetinách), které při dalším zvýšení tlaku lymfy mohou prasknou a tím dát podklad pro vznik lymfatických píštělí.
Útlakem nervových pletení může docházet k nepříjemným, bolestivým pocitům až poruchám hybnosti z útlaku a odumření jednotlivých nervových vláken. Tlakem na vlasové cibulky dochází k výpadu ochlupení. Byl popsány i komplikace velmi vyjímečné avšak závažné, a to vznik nádorového bujení u dlouhotrvajícího lymfedému. Neméně závažné jsou psychické obtíže u pokročilých stádií, které mají za následek vyřazení z pracovního procesu a plnou invalidizaci postižených. Specifická problematika doprovází postižení v oblasti genitálu, obličeje a jazyka. Obtíže nastávají v běžném životě při koupi vhodné obuvi, oblečení, v intimní sféře mezilidských vztahů a ve sníženém společenském uplatnění.
Přidat nový komentář