Lymfatické (mízní) uzliny, slezina, brzlík a lymfatická tkáň roztroušená v játrech, plicích, střevě a kostní dřeni jsou součástí lymfatického systému, který hraje hlavní roli v ochraně organizmu proti infekcím a nádorovému bujení.
Co Vás čeká u lékaře
K diagnostice primárního lymfedému většinou postačí zkušenému lékaři podrobná anamnéza, kterou získá rozhovorem s Vámi, pohmat postižené lokality, změření krejčovským metrem a lymfoscintigrafie. U sekundárního lymfedému je nutné určit příčinu otoku.
Nejdůležitější metodou pro zobrazení funkce lymfatického systému je lymfoscintigrafie. Při lymfoscintigrafickém vyšetření se do podkoží injekčně vpraví malé množství molekul značených radiofarmakem a poté se kamerou snímá jejich transport lymfatickým systémem. Vpich je pouze mírně bolestivý, jako při očkování. U malých dětí se někdy na místo vpichu aplikuje anestetický krém. Toto vyšetření se nesmí provádět v těhotenství a při kojení. Mimo výše uvedená vyšetření je někdy nutné ultrazvukové vyšetření břicha, rentgenové vyšetření plic, vyšetření cévního systému a velmi vyjímečně i CT vyšetření nebo vyšetření magnetickou rezonancí .
Přidat nový komentář