Lymfatické (mízní) uzliny, slezina, brzlík a lymfatická tkáň roztroušená v játrech, plicích, střevě a kostní dřeni jsou součástí lymfatického systému, který hraje hlavní roli v ochraně organizmu proti infekcím a nádorovému bujení.
Co s tím - léčba lymfedému
Základem v léčbě lymfedému je fyzikální terapie a farmakoterapie. Fyzikální terapie zahrnuje manuální lymfodrenáž (jde o jemnou techniku, kdy vyškolený lymfoterapeut pomocí specifických hmatů přesouvá otok z postižených oblastí do oblastí zdravých a napomáhá tím správnému toku lymfy a jejímu návratu do krevního řečiště) a lymfodrenáž pomocí přístroje, která doplňuje práci lymfoterapeuta.
Následuje vícevrstevné bandážování pružnými obinadly s vhodně vloženými elastickými umělými silikonovými vložkami (tzv.inlay) nebo nošení na míru zhotovených elastických návleků. Nedílnou součástí léčby otoků je individuálně upravené cvičení a důkladná péče o kůži, zejména prevence před infekcemi.
Farmakoterapie je pouze podpůrná a užívá se řada preparátu včetně systémové enzymoterapie.
Chirurgické metody se provádějí pouze u omezeného množství pacientů a mají omezené indikace. Předmětem soudobého výzkumu je genová terapie.
Jako doplňující terapie se výjimečně používají masážní vibrační strojky, laser, ultrazvuk a magnetoterapie ve snaze o rozvolnění tuhých fibrotických tkání.
Přidat nový komentář