Lymfatické (mízní) uzliny, slezina, brzlík a lymfatická tkáň roztroušená v játrech, plicích, střevě a kostní dřeni jsou součástí lymfatického systému, který hraje hlavní roli v ochraně organizmu proti infekcím a nádorovému bujení.
Jak lymfedém vypadá
Lymfedém je hmatatelný a viditelný otok části těla, který je podmíněn poruchou transportu lymfy mízními cévami. Dochází k hromadění tekutiny v tkáních. Může postihnout kterékoliv místo těla včetně genitálu, obličeje, krku, ale nejčastěji se vyskytuje na končetinách.
Pro lymfatický otok je typické, že je zpočátku měkký a lze vytvořit prstem tlačícím na kůži důlek. Postupně se však postižená část stává tužší až tuhou. Kůže je bledé barvy se sklonem k pocení, v pozdějších stádiích dochází k výpadu ochlupení, kůže připomíná vzhled pomerančové kůry a nabývá modročervené až špinavohnědé barvy. Postupným zvětšováním otoku dochází k deformaci končetin, tzv. sloní noha. Díky přetlaku lymfy může docházet k vytékání lymfy na povrh těla píštělemi. Pro lymfedém je typické, že je zpočátku nebolestivý. Mohou být však přítomny pocity tíhy a napětí. V pozdních stádiích může být bolestivost způsobena útlakem nervů.
Přidat nový komentář