Řecké slovo původně znamenalo životní styl, vše, co lze ovlivnit. Dnes jím rozumíme přechodnou nebo trvalou odchylku od obvyklého stravování nebo způsob stravování vůbec.
Dieta s omezením tuků
Tuky sice nespotřebují mnoho energie při látkové přeměně, ale k jejich dobrému trávení (tedy štěpení a vstřebávání) musí být přítomny jednak enzymy, které tuky štěpí na glycerol a mastné kyseliny (lipázy), jednak látky emulgující, tedy umožňující úpravu tukových částic tak, aby mohly prostupovat vodným prostředím střevních buněk. Trávení tuků vyžaduje tedy dobrou činnost jater, kde se vytvářejí žlučové kyseliny, schopné emulgovat tuky, žlučník a žlučové cesty, které zajišťují správné dávkování žluče do střeva, a slinivky břišní, kde se tvoří amylázy.
Strava s omezením tuků má několikeré uplatnění:
- klade menší nároky na játra a slinivku břišní
- při jejich omezené činnosti zabraňuje přestupu nestrávených tuků do tlustého střevě
- při žlučových kamenech předchází kolikám, které většinou vznikají při potřebě vydatným stahem žlučníku vypudit do dvanáctníku najednou velké množství žluči.
Odpovídá dřívější dietě jaterní a žlučníkové. Variantou je dieta s přísným omezením tuků, která se přechodně podává při těžších jaterních onemocněních, např. infekční žloutence nebo mononukleóze.
Při akutním zánětu slinivky břišní nestačí ani přísné omezení tuků, organizmus je nutno velmi zvolna, den po dni zatěžovat nejprve cukry, pak bílkovinami, a to zcela bez tuků. K tomu slouží pankreatická dieta, rozepisovaná po dnech. Taková strava je samozřejmě nevyvážená a nekompletní, takže nemůže být podávána dlouhodobě.
Přidat nový komentář