Dojde-li ke zpomalení krevního toku v žilách, či k přímému poškození žilní stěny nebo se z nějakého důvodu začne krev v žilách srážet, dochází k zánětům žil.
Časté otázky
Může být hlubokou žilní trombózou postižen i mladý člověk?
Ano, v posledních letech se ukazuje, že na vznik trombóz mohou mít vliv i dědičné poruchy srážení krve. Při nich se krev sráží více, než by měla a výsledkem může být trombóza. Tyto poruchy jsou typické rodinným výskytem a vznikem trombóz právě v mladém věku.
Mám jít na operaci. Měla bych se bát trombózy či dokonce plicní embolie?
Přestože operace a následné upoutání na lůžko jsou dva dosti podstatné rizikové faktory vzniku hluboké žilní trombózy, v dnešní době se s tímto rizikem po operaci počítá a u všech pacientů se zavádějí tzv. preventivní opatření. Patří k nim časné vstávání a pohyb po operaci, kompresivní punčochy a obinadla na obě končetiny. Vrcholem těchto opatření jsou nafukovací vaky, na celou končetinu, které masírují končetinu, zrychlují proud v cévách a zabraňují tak zpomalení krevního proudu. Další možností je podávání heparinu v malých dávkách do podkoží 2 hodiny před výkonem až do doby, kdy se pacient začne více pohybovat.
Jak poznám, jestli mám pouze zánět povrchových žil či nebezpečnou hlubokou žilní trombózu?
Největším rozdílem je fakt, že při zánětu povrchových žil končetina téměř nikdy neotéká. V každém případě je třeba navštívit lékaře, který oba stavy bezpečně odliší.
Přidat nový komentář