Dojde-li ke zpomalení krevního toku v žilách, či k přímému poškození žilní stěny nebo se z nějakého důvodu začne krev v žilách srážet, dochází k zánětům žil.
Jaké jsou příčiny
Již před 100 lety vědci Rokitanský a Virchow popsaly, že ke vzniku trombózy je třeba aby se krevní tok v cévách zpomalil a krev se začala srážet. Důležitým faktorem je i poškození cévní stěny. Současná věda k těmto prastarým objevům může doplnit ještě dědičné poruchy srážení krve, které způsobují, že se krev sráží tam, kde by neměla. U pacientů s těmito nemocemi se vyskytuje žilní trombóza již v poměrně mladém věku.
Kromě těchto poruch srážení krve známe řadu dalších situací, při kterých dochází k trombózám poměrně často. Nazýváme je rizikovými faktory. Proces srážení krve mohou nastartovat velké chirurgické výkony, úrazy, nádory nebo jen pouhé užívání hormonální antikoncepce. Neboť je známo, že cigaretový kouř obsahuje mnoho škodlivých látek, které mimo jiné poškozují cévní stěnu, můžeme směle říct, že kouření patří také mezi rizikové faktory.
Zpomalení krevního proudu v žilách může způsobit delší upoutání na lůžko, znehybnění končetiny např. při její zlomenině či poruše nervového zásobení. Cestujete-li často autem či letadlem, může u Vás vzniknout tzv. cestovní trombóza. V křečových žílách nebo-li ve varixech krev také stagnuje a proto jsou pacienti s křečovými žilami ohroženi jak povrchovým zánětem žil, tak i hlubokou žilní trombózou.
Dalšími rizikovými faktory je obezita, těhotenství, iktus, srdeční selhání, pooperační infekce. Větší riziko trombózy představuje i věk nemocného nad 50-60 let. I když známe řadu faktorů a situací, při kterých vznikají žilní trombózy, je nutné si uvědomit, že asi u 40-50% nemocných s trombózou nenajdeme žádný z dědičných faktorů ani jasnou příčinu.
Přidat nový komentář