Dojde-li ke zpomalení krevního toku v žilách, či k přímému poškození žilní stěny nebo se z nějakého důvodu začne krev v žilách srážet, dochází k zánětům žil.
Průmyslově rozvinutá nemoc
Záněty žil bývají postiženy zejména dolní končetiny. Krev z žil dolních končetin je vypuzována směrem k srdci pomocí svalové pumpy. Dojde-li ke zpomalení krevního toku v žilách, či k přímému poškození žilní stěny nebo se z nějakého důvodu začne krev v žilách srážet, dochází k zánětům žil.
Na horních končetinách se záněty žil vyskytují jen vzácně jako komplikace nitrožilních injekcí. Rozlišujeme dva typy této nemoci. Jsou-li postiženy pouze povrchové žíly, nazývá se takový stav tromboflebitida. Mnohem závažnější je, když se v hlubokých žilách dolních končetin začne krev srážet, vzniká městek v jehož okolí se vytvoří zánět. Tato nemoc se nazývá trombóza hlubokých žil a její komplikací může být až plicní embolie.
Tato nemoc se vyskytuje v průmyslově rozvinutých zemích až u 2% obyvatel starších dvaceti let. Jen v České republice onemocní ročně 25000-40000 pacientů. Plicní embolie se zjistí u 10 - 15% pitvaných osob.
Přidat nový komentář