O srdečním selhání mluvíme tehdy, když srdíčko nedokáže čerpat do těla tolik krve, kolik je nezbytné pro transport kyslíku, živin a odstraňování zplodin látkové výměny.
Co můžete sami
Vy sami byste měli začít dodržovat zdravý životní styl. To znamená úpravu vašeho jídelníčku. Pokud máte nadváhu nebo jste dokonce obézní, tak musíte snížit příjem energie v jídle. Omezte solení, snižte množství tuků v potravě, živočišné tuky nahraďte rostlinnými, dopřejte si vlákninu (v zelenině, ovoci, celozrnném pečivu, luštěninách).
Ke zdravém životnímu stylu samozřejmě patří pravidelná fyzická aktivita. Optimální pro prevenci srdečního onemocnění je 3-4x týdně 30-40 minut aerobního cvičení. Ideální je vytrvalostní běh nebo alespoň rychlá chůze, jízda na kole, aerobik nebo plavání. Zátěž by měla být na 75% vaší maximální tepové frekvence, kterou vypočtete tak, že od 220 odečtete váš věk. Pokud je vám 50, tak vaše maximální tepová frekvence je 170 tepů za minutu (220-50) a měli byste tedy cvičit při 125 tepech za minutu (75% z 170). Pokud již máte srdeční selhání, jste po infarktu nebo máte jiné vážnější onemocnění, tak se poraďte se svým lékařem, jaká intenzita cvičení je pro vás vhodná.
Sami můžete částečně snížit riziko vzniku akutního zánětu srdečního svalu, který často velmi rychle vede i u mladých osob k srdečnímu selhání, tím, že každou virózu dýchacích cest „vyležíte“ a neuspěcháte návrat k normální fyzické aktivitě.
Jak z hlediska srdečního tak i plicního byste rozhodně neměli kouřit!
U chronických plicních onemocnění pečlivě dodržujte podávání kyslíku i doma, pokud Vám byla tato metoda doporučena, protože je to velmi důležitý postup, jak zabránit chronickému přetěžování srdíčka.
V neposlední řadě je důležité dodržovat rady svého lékaře.
Přidat nový komentář