O srdečním selhání mluvíme tehdy, když srdíčko nedokáže čerpat do těla tolik krve, kolik je nezbytné pro transport kyslíku, živin a odstraňování zplodin látkové výměny.
Jaká je příčina
Mezi nejčastější příčiny akutní levostranné
srdečnínedostatečnosti patří akutní infarkt myokardu, srdeční chlopenní vady, zánět srdečního svalu (myokarditida) nebo náhlý výrazný vzestup krevního tlaku (hypertenzní krize). Dosti často se podaří odhalit vyvolávající příčinu, která předchází rozvoji příznaků. Bývá to výrazná fyzická námaha, porucha srdečního rytmu, nadměrný přísun soli nebo tekutin, vynechání léků.
Chronické levostranné srdeční selhání vzniká nejčastěji při chronické ischemické chorobě srdeční - po infarktu myokardu, při dlouhodobě špatně léčeném resp. neléčeném vysokém krevním tlaku, také u nemocných se srdečními vadami. Akutní pravostranné srdeční selhání je nejčastěji důsledkem akutní plicní embolie, někdy těžkého astmatického záchvatu. Chronické pravostranné srdeční selhání doprovází dlouhodobě probíhající plicní choroby – chronickou obstrukční plicní nemoc, astma bronchiale, plicní rozedmu (emfyzém), plicní fibrózy, dále vzniká po opakované plicní embolizaci, při rozsáhlých metastázách do plic atd. Vzhledem k tomu, že krevní oběh je jeden spojitý systém rozdělený na dvě související části, nemůže porucha funkce zůstat dlouhodobě izolovaná jen na jednu část, takže chronické selhávání levé komory se postupně přenese i na pravostranné srdeční oddíly a naopak.
Přidat nový komentář