O srdečním selhání mluvíme tehdy, když srdíčko nedokáže čerpat do těla tolik krve, kolik je nezbytné pro transport kyslíku, živin a odstraňování zplodin látkové výměny.
Jaké jsou příznaky
Při akutním levostranném srdečním selhání se nejprve v noci několik hodin po ulehnutí objevuje dušnost (astma cardiale), někdy může pomoci posazení, ale může se vyvinout i velmi těžká dušnost, kašel, zmodrání rtů, doprovázené výraznou úzkostí a pocením (plicní edém).
Akutní pravostranné srdeční selhání v důsledku plicní embolie se projevuje jako náhle vzniklá klidová dušnost, výrazná bolest na hrudníku, kašel, může být vykašlávána krev, promodrání rtů a konečků prstů, neklid. V těžších případech klesá krevní tlak a může dojít i k náhlé smrti.
Při chronickém levostranném srdečním selhávání se postupně objevuje a zhoršuje únavnost, dušnost a kašel při námaze. Může ale docházet i k poruchám paměti, soustředění, nadměrné spavosti nebo zmatenosti při horším prokrvení mozku.
Chronická pravostranná srdeční nedostatečnost komplikuje chronicky probíhající plicní onemocnění, proto bývají dominující dušnost a kašel, k nim se při selhávání pravé komory začnou přidávat symetrické otoky dolních končetin, ze začátku přítomné jen večer a jen okolo kotníků, v pokročilejších stádiích celý den a až k tříslům. Vlivem hromadění krve před špatně pracující pravou komorou bývají zvětšená a proto bolestivá játra. Bývá nechutenství, slabost a únavnost.
Přidat nový komentář