Asi záleží na povaze onemocnění, ale pokud jsou problémy způsobené psychickým problémem, mohly by pomoci různé meditační a relaxační techniky. Zkuste si pročíst stránky: http://zivotni-energie.cz/
Shrnutí zásad spánkové hygieny:
- Zamezení nevhodného ležení v lůžku v bdělém stavu. Ke spánku se ukládáme, až když nastoupí ospalost. Zkrácení nebo změna času v loži může také přinést pozitivní efekt (po probuzení ihned opustit lůžko).
- V případě, že se nám po ulehnutí přestane chtít spát, měli bychom vstát a věnovat se nějaké činnosti a znovu ulehnout.
- Lože používáme jen pro spánek a při sexuálních aktivitách.
- Ze svého života odstraníme látky zhoršující spánek (alkohol, kofein a nikotin).
- Zvýšenou pohybovou aktivitu (aerobik, posilovna a jiná tělesná cvičení) si plánujeme na dobu nejpozději časného odpoledne. Odstup těchto aktivit od předpokládané doby usnutí by měl činit 5-6 hodin.
- Zvýšené psychické napětí odstraňujeme vyčerpáním energie – přiměřenou fyzickou aktivitou během dne (pravidelné ranní a odpolední cvičení). K tomuto účelu může některým stačit procházka rychlou chůzí, jiní potřebují tělesná cvičení nebo námahu. Způsoby jsou individuální, ale je vhodné si nějaký osvědčený najít. Uvolněním většího množství energie uvolníme agresivitu a často se nám podaří zvládnout i počínající úzkost.
- Mezi osvědčené způsoby patří teplá lázeň, která by měla předcházet spánku 2-3 hodiny. Dále je známa stará zkušenost s přiložením teplého obkladu na břicho (termofor, Priessnitzův zábal). Lze absolvovat i lázeň a zdraví jedinci mohou zkusit i saunu. Na tyto způsoby přípravy ke spánku příznivě reagují zejména ti lidé, kteří často trpí pocitem chladu.
- Chceme-li se zbavit nespavosti měli bychom případně provést změny životosprávy, naučit se zvládat stres, změnit nevhodnou pracovní dobu a omezit zvýšenou pracovní zátěž (opuštění druhého zaměstnání).
- Před spánkem neřešme problémy. Dobré je vyhradit si na řešení problémů čas odpoledne. Nenecháváme, aby se nám kupily problémy, které řešit lze (docházelo by tak k jejich hromadění a ke zvýraznění obtíží).
- Provedeme úpravy prostředí, ve kterém spíme. Mimo jiné například odstraníme tikající hodiny a nadbytečné elektronické přístroje z ložnice.
- Provedeme nácvik relaxace či autogenního tréninku. Eventuálně můžeme přistoupit k ovlivnění spánku dalšími metodami jako je hypnóza či meditace.
Přidat nový komentář