Asi záleží na povaze onemocnění, ale pokud jsou problémy způsobené psychickým problémem, mohly by pomoci různé meditační a relaxační techniky. Zkuste si pročíst stránky: http://zivotni-energie.cz/
U lékaře
Základním způsobem vyšetření je rozhovor s nemocným, získání základních informací o pacientově životě, přidružených chorobách a jiných problémech.
Je-li to nutné, podrobnější pohled na strukturu spánku nám zajistí spánkový elektroencefalografický záznam, sledování pohybu svalů (elektromyografie) a míry okysličení krve (tzv. ventilačních parametrů), který se provádí pouze na specializovaných pracovištích. Celé vyšetření bývá doplněno i videozáznamem průběhu noci. Hospitalizace za tímto účelem bývá většinou pouze krátkodobá, ale většina pracovišť se potýká s dlouhými čekacími dobami. Novinkou jsou přenosné monitorovací jednotky, které si pacient po poučení odnáší přímo domů, zde zapojí dle instrukcí a vrací lékařům k vyhodnocení získaných dat.
K základní léčbě patří ve většině případů soubor opatření, která nazýváme spánková hygiena. K medikamentózní léčbě, která by měla být zahájena pouze při neúčinnosti komplexu opatření, se používají látky navozující spánek tzv. hypnotika. Jsou dostupná pouze na lékařský předpis a nejsou hrazena ze zdravotního pojištění. Jejich dlouhodobé užívání je spojeno s rizikem vzniku závislosti, mezi nežádoucí účinky, které se projevují okamžitě, patří přetrvávání účinku do druhého dne (ospalost, točení hlavy, snížení výkonu, častý sklon k úrazům).
Určitým mezistupněm může být pro řadu jedinců trpících lehkými formami nespavosti tzv. fytoterapie. Jedná se nejčastěji o bylinné čajové směsi (přímo určené k navození spánku nebo uklidňující). Jednou z nejznámějších bylin usnadňujících spánek je meduňka lékařská, kozlík lékařský a chmel otáčivý.
Přidat nový komentář