Děloha je místem výskytu dvou nejčastějších gynekologických nádorů, a to karcinomu těla děložního a karcinomu čípku děložního.
Jak se zhoubný nádor čípku děložního léčí?
Výše uvedené rozdělení do stádií není samoúčelné, má zásadní vliv na další léčbu.
Nádory 1. stádia jsou většinou léčeny operačně. Pokud je ověřeno, že nádor je mikroskopické velikosti, stačí tzv. konzervativní operace. Při ní je odstraněn buď pouze děložní čípek ( u žen, které si přejí další těhotenství) či celá děloha. V tomto zcela počátečním stádiu je riziko šíření nádoru mimo děložní čípek zcela mizivé a je zbytečné zatěžovat pacientku rozsáhlou operací.
Pokud se jedná o nádor větší, je nutno provést operaci radikální. Jedná se o jednu z nejnáročnějších a nejrozsáhlejších gynekologických operací. Je nutno odstranit nejen dělohu, ale i všechny tkáně, do kterých by se mohl nádor šířit. Jedná se o vazivo okolo dělohy (parametria), horní část pochvy a mízní uzliny v pánvi. Proto b měl tuto operaci provádět zkušený operatér, který má možnost operovat dostatečný počet těchto onemocnění.
Je li potvrzeno šíření nádoru do okolních tkání, nebývá jen operační léčba úspěšná. V těchto případech se využívá protinádorových účinků ionizujícího záření – tzv. radioterapie. Ionizující záření bývá aplikováno dvěma základními způsoby:
Zevní ozáření – teleterapie
Využívá ionizujících paprsků, vysílaných ze zevního zdroje, podrobnosti o tomto způsobu léčby najdete v brožuře, věnující se radioterapii. Pacientka dochází jednou denně na krátkou dávku záření, v případě karcinomu čípku se většinou aplikuje 20-30 dávek.
Vnitřní ozáření – brachyradioterapie
Spočívá v aplikaci ionizujícího záření přímo do čípku děložního. V krátké celkové narkóze lékař do čípku zavede aplikátor, do kterého po uložení pacientky do speciální místnosti zavede vlastní zářič. Doba, po kterou je zářič zaveden, a počet opakování této aplikace závisí na typu používaného přístroje. Podrobnosti o této léčbě opět najdete v brožuře věnované tématu radioterapie.
Novým přístupem v léčbě nádoru čípku děložního je kombinace ozařování s chemoterapií. Při léčbě chemoterapií jsou pacientce podávány léky zvané cytostatika, většinou nitrožilně. Ta mají schopnost ničit rychle se množící buňky nacházející se v nádorové tkáni a napomáhají tak v tomto případě účinku ozařování. Kombinace těchto dvou léčebných metod vede sice ke zvýšení protinádorového účinku, na druhou stranu dochází i ke kombinaci účinků nežádoucích. Proto je tato léčba vyhrazena pouze pro pacientky ve velmi dobrém celkovém zdravotním stavu.
Přidat nový komentář