Děloha je místem výskytu dvou nejčastějších gynekologických nádorů, a to karcinomu těla děložního a karcinomu čípku děložního.
Co je zhoubný nádor čípku děložního?
Nádory obecně dělíme na benigní a maligní. Oba typy vznikají, pokud se některá z buněk lidského těla začne samovolně množit, aniž by podléhala mechanismům, které za normálních okolností dělení buněk regulují dle potřeb organismu. V dalším chování těchto dvou skupin nádorů však jsou značné rozdíly.
Benigní nádory rostou většinou pomaleji a nemají snahu prorůstat do okolních tkání, které spíše odlačují. Na čípku děložním jsou poměrně vzácné, nejčastěji se vyskytují tzv. polypy (uzlíčky sliznice na stopce) či myomy (svalové uzly). Tyto nálezy buď nevyžadují žádnou léčbu, nebo jsou vyřešeny menším chirurgickým zákrokem.
Naopak nádor zhoubný (v běžné mluvě “rakovina”) má tendenci prorůstat do okolních tkání, a tím je poškozovat. V případě karcinomu čípku se to děje nejčastěji do okolních vazivových tkání – parametrií. Zde probíhají důležité struktury (cévy, nervy, močovody) a někdy dokonce první příznaky nádorového onemocnění vyplývají z jejich útlaku. Dále se může nádor šířit i na sousední orgány – močový měchýř a konečník. Další vlastností zhoubného nádoru je jeho schopnost zakládat vzdálená druhotná ložiska - tzv. metastázy. Tyto se šíří v případě rakoviny čípku děložního nejčastěji mízními cévami do mízních uzlin či vzácně cestou krevního oběhu do plic, kostí a jater. Druhotná ložiska jsou stejného typu jako původní nádor, nejedná se tedy o nové onemocnění dalším zhoubným nádorem.
Je nutno si uvědomit, že pojem “rakovina” zahrnuje mnoho naprosto odlišných onemocnění s rozdílnými příznaky, léčbou i šancí na vyléčení. Člověk, postižený nádorovým onemocněním, by měl tedy přesně znát, jaká je jeho diagnóza a jaký typ léčby může očekávat.
Přidat nový komentář