Děloha je místem výskytu dvou nejčastějších gynekologických nádorů, a to karcinomu těla děložního a karcinomu čípku děložního.
Jak se stanoví diagnóza nádor čípku děložního?
Pokud je vyjádřeno podezření na zhoubný nádor čípku děložního, jako první krok je třeba odebrat část postižené tkáně na tzv. histologické vyšetření, při kterém patolog pod mikroskopem vzorek prohlédne a zjistí, zda se opravdu jedná o zhoubný nádor a určí jeho přesný typ. Pokud se podezření potvrdí, je třeba provést soubor vyšetření, směřující k určení rozsahu onemocnění – tzv. staging.
Základem je anamnéza (zjištění údajů o subjektivním stavu pacientky, jejích dalších onemocnění apod.) a gynekologické vyšetření lékařem zkušeným v gynekologické onkologii. Při něm onkogynekolog pohledem a poté pohmatem včetně vyšetření konečníkem posoudí rozsah nádorového procesu.
Mezi další metody, využívané ke stanovení diagnózy, patří:
CT vyšetření , které využívá počítačově zpracovaných rentgenových paprsků k ozřejmění situace uvnitř lidského těla. Zvláště důležité je toto vyšetření pro zjištění stavu mízních uzlin.
IVU (intravenózní urografie) , kdy po aplikaci kontrastní látky nitrožilně se provede série rentgenových snímků ledvin a vývodných cest močových. Karcinom děložního čípku totiž může svým růstem stlačit močovody a vést až ke značnému omezení funkce ledvin. Znalost tohoto stavu umožní včasný léčebný zásah a záchranu postižené ledviny.
RIN (radioizotopová nefrografie) je vyšetření funkce ledvin a vývodných cest močových pomocí minimálního množství nitrožilně radioaktivní látky, jejíž vylučování ledvinami a močovody je snímáno speciální kamerou.
při vyšetření ultrazvukem se většinou kombinuje břišní (abdominální) přístup, který poskytne přehled o situaci v celé dutině břišní s přístupem poševním (vaginálním), který daleko přesněji přehlédne pohlavní orgány a další struktury v pánvi.
Rentgenové vyšetření plic k vyloučení či potvrzení šíření nádoru do tohoto orgánu.
Cystoskopie a rektoskopie je přehlédnutí dutých orgánů s těsným vztahem k čípku děložnímu, tedy konečníku a močového měchýře, pomocí speciálního nástroje – endoskopu.
Odběr krve na tzv tumor markery SCC a Cyfra. Jedná se o látky, které bývají nádorem děložního čípku uvolňovány do krevního oběhu. Pro diagnózu nemají zásadní význam, důležité jsou spíše pro sledování pacientek po léčbě.
Na základě těchto vyšetření je onemocnění zařazeno do některého ze 4 stádií.
1. stádium – nádor je omezen pouze na děložní čípek
2. stádium – nádor přechází na okolní tkáně , avšak toto šíření není příliš pokročilé.
3. stádium – pokročilé šíření do okolních tkání, ale nádor neproniká do okolních orgánů (močový měchýř, konečník).
4. stádium – nádor proniká do okolních orgánů či jsou prokázány vzdálené metastázy.
Přidat nový komentář