Děloha je místem výskytu dvou nejčastějších gynekologických nádorů, a to karcinomu těla děložního a karcinomu čípku děložního.
Co je děloha?
Děloha je orgán uložený v malé pánvi ženy. Obvykle mívá velikost a tvar hrušky, která je špičkou obrácena do pochvy. Na svém místě je přidržována pomocí vazů, které se upínají ke stěně kostěné pánve. V průběhu těhotenství se v děloze usadí oplodněné vajíčko a postupně se vyvíjí ve zralý plod, což je provázeno jejím růstem - děloha mnohonásobně zvětší svoji hmotnost. Po porodu se ovšem velikost dělohy vrací k normálu.
Anatomicky je děloha rozdělena na děložní tělo - objemnější část uložená nad pochvou a děložní čípek - část vyčnívající do pochvy. Uvnitř děložního čípku vede kanálek, který spojuje dutinu děložní s pochvou. Tímto kanálkem cestují spermie do dělohy a poté dále do vejcovodu. Na čípku děložním tedy přechází epitel (výstelka) dutiny dělohy ve výstelku poševní. Každou z nich tvoří jiný typ buněk a jejich hranice v průběhu života podléhá neustálým změnám. Při nich dochází k opakovanému množení buněk a ty se poté stávají citlivější na vlivy, vyvolávající zhoubné bujení. Za hlavní vliv v současnosti považujeme infekci HPV – lidským papilomovým virem. Dá se tedy říci, že zhoubný nádor čípku je infekčním onemocněním.
Děloha je místem výskytu dvou nejčastějších gynekologických nádorů, a to karcinomu těla děložního a karcinomu čípku děložního. Protože se jedná o naprosto rozdílné typy nádorů s odlišným vznikem, příznaky, průběhem i léčbou, je o nich pojednáno odděleně. Tato brožurka se zabývá pouze rakovinou děložního čípku ( hrdla) - tzv. cervikálním karcinomem.
Přidat nový komentář