Příspěvek je spíše otázka. Zabývá se v ČR nějaké pracoviště ověřením rozsahu (potvrzení nemoci) epilepsie u malých dětí? Existuje odborník zabývající se jenom malými dětmi? Můj případ s dcerou je ten, že po dlouhé anabázi, kdy dítě špatně reagovalo na oční podměty, kdy byla diagnóza odsouvána vzhledem k vývoji dítěte s argumentem ( je prostě pomalejší) a po tom co dostalo brýle se dál situace nezlepšovala, byla doměnka o epilepsii vyslovena. A já bych chtěl vědět více, lze bez použití antiepileptik např. cvičením či jinými metodami vyloučit, že přičinou chvilkových apatických stavů dítěte není epilepsie? děkuji
Jak lékař pozná, že mám epilepsii?
Pokud se jedná o první tonicko-klonický (grand mal generalisovaný záchvat), bývá často přivolána RZP, a tak se pacient dostává přímo na neurologické oddělení, kde je následně vyšetřen a je-li třeba, pak i léčen. Pokud se náhodou u Vás nebo u Vašich blízkých vyskytnou nejasné příčiny bezvědomí, navštívíte praktického lékaře, který Vás odešle k neurologovi.
Ten Vás bude podrobně zpovídat, jak se všechno přihodilo. Potom Vás proklepe kladívkem, vyšetří Vás od hlavy k patě a rozhodne o dalších vyšetřeních, mezi které obvykle patří odběr krve a dále elektroencefalografické vyšetření (EEG) . To je metoda, která snímá elektickou aktivitu Vašeho mozku pomocí nalepených elektrod nebo zvláštní čepice.
Dále se provádí vyšetření počítačovou tomografií (CT) mozku.Velmi často následuje ještě vyšetření nukleární magnetickou resonancí (NMR) . Podle výsledků se dále provádí interní a EKG vyšetření, zvláště jedná-li se o krátký stav bezvědomí, který bývá často způsoben nepravidelností srdeční činnosti. Internista často doplní ještě tzv. EKG-Holter.
Není-li pořád jasné, co Vám ve skutečnosti je, může se přistoupit i ke zvláštním vyšetřením. Těmi mohou být například video EEG monitorování. Je současný záznam EEG a videa (zobrazení záchvatu) na specialisovaném klinickém pracovišti, kde strávíte minimálně 24 hodin ve vyhrazené místnosti.
Diagnóza epilepsie může být stanovena až na podkladě nezvratných důkazů, že se jedná o opakované záchvaty, jejichž příčina je v mozku. To může někdy trvat týdny, měsíce i roky. K diagnóze pomáhají výše uvedená vyšetření. Pokud se jedná jen o ojedinělý záchvat (nejčastěji tonicko-klonický, grand mal), nezačíná se léčit antiepileptiky, pokud pro to není jasný důvod. Navíc jedná-li se o nejasný stav bezvědomí, vůbec se o epilepsii jednat nemusí. Může to být důsledek paniky, migrény či srdečního záchvatu. Epilepsií též nejsou febrilní křeče v dětství (křečové záchvaty dětí při horečce), i když mohou znamenat vyšší riziko vzniku epilepsie.
Přidat nový komentář