Atopickým ekzémem trpí 15 - 20 % Středoevropanů a jehož výskyt neustále stoupá. Ekzém nelze zcela vyléčit, ale důslednou prevencí a léčbou jej lze dostat pod kontrolu a v řadě případů i dlouhodobě zahojit.
Co můžete sami
Můžete skutečně hodně, neboť prevence představuje nejméně polovinu úspěchu léčby.
Osobní hygiena a oblékání – hygienu provádějte
šetrně a často se promazávejte, minimálně 2x denně. Efekt i těch nejkvalitnějších mastí vydrží jen půl hodiny- aplikujte raději častěji, tenkou vrstvu, zato pravidelně! Oblečení, rukavice a další doplňky nebarvené, hladké a volné, pohodlné, vzdušné, odvádějící pot. Nejlépe bavlněné, eventuálně polypropylenové pleteniny. Pozor na hrubě tkané a chlupaté materiály, na hrubé švy, vnitřní nášivky a cedulky – zkrátka vše, co by mohlo třením dráždit. Spodní prádlo, resp. vše co přichází do přímého kontaktu s kůží je u akutního ekzému vhodné mít denně čisté, příp. přežehlené.
Strava - vylučte prokázané a vypozorované potravinové alergeny, se snahou zachování bohaté a pestré stravy. Dodržujte dostatečný přívod tekutin. Při zhoršení nepožívejte ostrá a kyselá jídla a nápoje, aromatické ovoce kávu a alkohol. Dbejte na pravidelné vyprazdňování. Někdy se doporučují se i tzv. probiotika - obsahují laktobacily či bifidobakterie (tablety, bio-jogurty), které obnovují přirozené osídlení střevní sliznice.
V
těhotenství a při
kojení se preventivně vyhýbejte alergenům, zejména potravinovým. Kojte alespoň 6 měsíců. Při převádění na umělou výživu používejte hydrolyzované mléčné preparáty – o jejich výběru se poraďte s pediatrem, případně alergologem. Tuhou stravu zavádějte až po 5. měsíci věku dítěte. Každou novou potravinu přidávejte postupně, nejdříve po 2 týdnech. Univerzální dieta na ekzém neexistuje a neodůvodněné diety ani nejsou vhodné. Dítěti je třeba zajistit nutričně pestrou a vyváženou stravu. Nicméně u dětí atopických rodičů se odborníci v současnosti shodují na následujícím preventivním doporučení: do 1 roku nedávat kravské mléko, do 2 let vaječný bílek a do 3 let ryby a ořechy. Při těžkém průběhu ekzému se doporučuje vynechat nejčastější alergeny a současně případnou alergii prověřit alergologickým vyšetřením.
Domácí prostředí a domácí práce - volte takové uspořádání domácnosti a režim, který vede ke snížení množství prachu, roztočů a plísní. Tím předcházíte i daleko závažnějším než kožním potížím – vzniku astmatu.
Vlhkost vzduchu 40 - 600. Při vyšší vlhkosti se daří lépe roztočům! Teplota chladnější, max. 200. Při vyšších teplotách je v místnosti i více prachu, plísní a roztočů.
Místnosti - odstraňte hlavně z ložnice koberce, čalouněný nábytek, tapety, záclony, závěsy, květiny. Drobné předměty nenechávejte na povrchu, veškeré skříňky by měly být uzavíratelné, zbavte se otevřených polic a poliček. Dělejte vše proto, aby se prach nemohl usazovat a aby se povrchy daly setřít na vlhko.
Matrace molitanové, kryté speciálním povlakem a pak prostěradlem, které často měňte. Přikrývka a polštáře nepéřové (duté vlákno). Povlečení hladké, jemné. Denně ráno lůžkoviny větrejte.
Prach utírejte na vlhko. V prachu je spousta roztočů, které při jeho zvíření můžete vdechnout. Luxujte denně, ale přenechejte je jinému - nealergickému členu rodiny. Opět snížíte možnost kontaktu s prachem a roztoči.
Větrejte koupelny a kuchyně. V kuchyni mějte při vaření zavřené dveře. Nesušte mokré prádlo v bytě. Nepřechovávejte zbytky potravin, neskladujte starý papír a textil. Ve vlhku a starých věcech mohou být plísně.
Při domácích pracích používejte ochranné rukavice. Rukavice by neměly být latexové, ale vinylové (jako chirurgické, ale z PVC), bez vnitřního vlasu a bez vysypávacího pudru. Práce si rozvrhněte pokud možno tak, aby pobyt v rukavicích nebyl dlouhý (pocení a zapářka zhoršuje).
Nekuřte v celém bytě. Vyhněte se i dráždivým výparům - kamna, nátěrové hmoty, leštěnky na nábytek, spreje. Pravidelně a dostatečně větrejte.
Nechovejte domácí zvířata. Alergeny na zvířecí srsti přetrvávají v bytě až 1 rok! Nejagresivnější jsou alergeny koček a malých hlodavců - délka srsti nehraje roli. |
Volba povolání - optimální je suchá, čistá práce, bez většího znečistění a nutnosti častého mytí, kontaktu s dráždivými látkami, v bezprašném prostředí.
Volný čas - dovolené plánujte spíše na hory či u moře – přímořská a klimatická léčba má na ekzém příznivé účinky. Nevhodné jsou koníčky s kontaktem s dráždivými látkami či alergeny a častým mytím (modelářství, vaření, zahrádka, chov zvířat, auta atp.). U dětí není vhodné hraní na písku. Hračky hladké, omyvatelné.
Sport bez velké tělesné námahy a pocení, mimo uzavřené, prašné tělocvičny. Plavání obvykle lze, ale ne často. Před i po plavání nezapomeňte kůži promazat.
Svědění a škrábání - bývá velmi intenzivní a úporné, často i nevědomě ve spánku. Škrábání vede sice k pocitu úlevy, ale hrozí zanesení infekce a ekzém se škrábáním zhoršuje a aktivuje. Zkuste je nahradit jiným manévrem, např. tlakem nehtů na plocho, promazáváním, chladivou sprchou, zatnutím pěstí a soustředěním; u dětí odvedením pozornosti hrou. Malým dětem lze na noc pořídit na ručičky bavlněné návleky.
Psychika- je dobře známo, že pacienti s pozitivním přístupem mívají i lepší léčebné výsledky a naopak. Zvláště u dětí je třeba důležitý citlivý a chápající přístup ze strany rodičů (také otcové by se péče o kůži dítěte měli aktivně účastnit, jinak se dítě příliš fixuje na matku) a učitelů. Situaci mu přiměřeně vysvětlete, poukažte na zlepšování, pokud bude o kůži pečovat. Udělejte si na něj čas, povzbuzujte ho, učte ho se o kůži pravidelně starat.
Máte riziko vzniku onemocnění?
Pokud trpíte na nějakou slizniční alergii, tak existuje až 30% riziko vzniku i alergie kožní. Pokud má někdo z Vašich příbuzných nějaké alergické onemocnění, tak je riziko 40 - 60%. Sňatky atopiků vedou k vysoké pravděpodobnosti atopie u jejich dítěte.
Přidat nový komentář