Přehled podpůrné léčby
Základními léčebnými prostředky jsou tzv. emoliencia - promazávací tělová mléka, krémy, masti a koupelové oleje. Kůži zvláční, promastí, hydratují, chrání proti zevním vlivům. Působí i preventivně, proto je používejte jak v období „klidu“, tak jako doplněk k ekzémovým lékům (z léčebné dermokosmetiky jsou to např. řady Lipikar, Multilind, Exomega, Atoderm, Lipobase, Excipial, Balneum, Linola, Oilatum, Physiogel, Trixera, Leciderm, konopné prostředky Cutis Help a Cannaderm, aj.). Také koupele jsou vhodné, hlavně u dětí. Univerzálně můžete používat léčebné koupelové oleje, které mají navíc detergentní účinky, takže mají i mycí schopnosti (Linola, Oilatum Balneum Hermal, Balmandol). U dospělých je vhodnější než koupel je přímo nanést na kůži, nechat chvilku působit a jen lehce osprchovat. U akutnějších se používají koupele hypermanganové, otrubové, škrobové, ev. solné, bylinné. Ale o jejich výběru se raději napřed poraďte s lékařem. Léčebnou koupel provádějte maximálně 10 minut, jinak kůže nabobtnává a přesušuje se.
Běžná hygiena stačí sprchováním chladnější vodou, a to jen velmi krátce - okolo 3 minut. Pak kůži zlehka, šetrně, avšak důkladně osušte (odpařující se zbytky vody kůži vysušují). V případě léčebných olejů sušte kůži tak, aby na ni olej zůstal jako film. Do 3 minut pak promazejte nebo naneste léčebné masti od lékaře - lépe se vstřebají a zabrání vysušení. Koupele i promazávání snižují bakterie na kůži, svědění, obnovují ochrannou kožní bariéru, napomáhají léčbě a prevenci.
Při otoku či mokvání na malé ploše (např. obličej) můžete použít tzv. odpařující obklady, např. s borovou vodou nebo Jarischovým roztokem. Studený obklad se přikládá jen na několik minut, pak se nechává tekutina s povrchu kůže odpařit. A takto se několikrát tento postup opakuje. Komfortnější je forma spreje, kdy se postřikem, podobně jako rosení květin, aplikují termální léčebné vody (La Roche Possay, Avéne). Tím se kůže ochlazuje, zmírňuje se zánět i mokvání.
Ke zmírnění zánětu můžete použít léčebné pasty. Ale pozor, nejedná se o nějaké zubní pasty. Výraz pasta znamená, že mast či krém obsahuje práškové látky jako zinek či talek. Patří k nim jednak klasická zinková pasta, Endiaron pasta s dezinfekční přísadu, Ichthyo Care či Ictamo pasta s protizánětlivým ichthamolem, Tanno-Hermal lotio se zklidňujícím taninem atp. Pasty mají příznivé zklidňující účinky, ale mohou i přesušovat. Proto se používají jen na ekzémová ložiska a ne k běžnému promazávání. Používají se tak často během dne, jak je třeba, tj. nemají žádná bezpečnostní omezení.
Jako obecné pravidlo si zapamatujte, že jakýkoliv nový, a to i léčebný prostředek, nikdy napoprvé nedávejte na větší plochy, ale napřed proveďte test snášenlivosti. Aplikujte po 3 dny malé množství na malý okrsek kůže (např. před ucho nebo na zápěstí). Pokud se neobjeví svědění či pálení, začervenání, pupínky atp., pak teprve můžete dát na ostatní místa.
Výše uvedené prostředky jsou volně prodejné v lékárnách. O jejich výběru se můžete poradit s lékařem, případně s lékárníkem. Nevhodné jsou ale prostředky parfémované a buďte opatrní i u léčivých bylinek a jiných přírodních produktů. Například heřmánek či propolis vedou často k alergii, takže kromě atopického ekzému byste si "pořídili" ještě ekzém kontaktní.
Pokud Vás kůže či ekzém silně svědí nebo máte současně slizniční alergické potíže, můžete si v lékárně koupit „protialergické“ tabletky - antihistaminika. To neznamená, že hodíte za hlavu všechna preventivní opatření v domnění, že tento lék alergii zablokuje. Rozhodně však reakci a zánět přitlumí. Tyto léky působí především proti alergickým projevům na sliznici (oči, nos, dýchací cesty, atp.). Účinnost protisvědivého působení na kůži je u někoho větší, u jiného menší, protože univerzální lék zcela tlumící svědění neexistuje. |
Přidat nový komentář