Atopickým ekzémem trpí 15 - 20 % Středoevropanů a jehož výskyt neustále stoupá. Ekzém nelze zcela vyléčit, ale důslednou prevencí a léčbou jej lze dostat pod kontrolu a v řadě případů i dlouhodobě zahojit.
Jaká je příčina
Přesné příčiny dosud neznáme, resp. není jedna, ale jedná se o mnoho odchylek – v zásadě je to
odchylná reakce imunitního systému a kůže na zevní a vnitřní vlivy.
Imunitní odchylky způsobují vznik vyrážky po vlivech, které u normálního jedince nic nevyvolají. Imunitní systém atopiků rozeznává běžné látky jako cizorodé a škodlivé a namíří proti nim svou reakci. V jejím důsledku pak dojde k zánětu a poškození kožních buněk, což se projeví svěděním, zánětem, tvorbou pupínků a puchýřků atd.
Kožní odchylky jsou dány nedostatečnou a odchylnou tvorbou kožních tuků, což se projevuje suchostí kůže, neschopností vázat vodu a snížením ochranné kožní bariéry, což umožňuje průnik alergenů, mikrobů a jiných látek.
Nervové odchylky se projevují jako zvýšená svědivost, citlivost a dráždivost kůže.
Sklon k ekzému se obvykle
dědí, přičemž v rodině či příbuzenstvu nemusíte nikoho s ekzémem či alergií mít. To, zda se ekzém objeví či ne, záleží na působení a souhře se zevními či vnitřními vlivy, kterým říkáme
provokační faktory. Ty jsou schopny ekzém z klidového stadia „probudit“a též být příčinou jeho přetrvávání.
Provokační faktory: - přesušování a dráždivé vlivy v pracovním či domácím prostředí, včetně činností ve volném čase, - alergeny (roztoči, prach, pyl, peří, zvířata, bakterie, plísně, ale i kovy a parfémy), - zjevné či skryté infekce a chronické záněty, - psychika (stres tělesný či duševní), - potraviny, - klima (zhoršování na podzim a na jaře, dále mlhy, smog, chlad či horko), - hormonální vlivy (menstruace, poporodní období). |
Po provokační vlivech, zejména zevních, aktivně pátrejte a odstraňujte je! Sklon k ekzému je doživotní, nelze ho jednou provždy vyléčit, aby se neopakoval. Proto se vyhýbejte výše zmíněným provokačním faktorům a o kůži pečujte, i když je bez zjevného ekzému.
Přidat nový komentář