včera jsem obdržela anamnézu, těžká anémie. Je mi 34, obden sportuju, 2x týdně lezení, plavání, in-line, kolo, turistika.... Kromě dušnosti a bledosti jsem si nevšimla žádných příznaků! Po sportu nejsem unavená, naopak mě dobije. Vlastně jsem na nedostatek železa v krvi přišla náhodou, chtěla jsem darovat krev a dozvěděla jsem se, že jí mám špatnou. Pravda je, že mám silnou menzes. Tak zase ty rady neberte tak vážně, ono to bude hodně individuální. Přítel, když slyšel, že po železe budu míň unavená jen protočil oči, je zdráv a už teď mi někdy nestíhá:-)
Jaké jsou příznaky anémie?
Projevy vzniklé chudokrevnosti závisí na rychlosti jejího vzniku. Vzniká-li totiž anémie pomalu, nemocní lidé se na ni postupně adaptují. Člověka s anémií většinou poznáte na první pohled. Je výrazně bledý, unavený a rychle dýchá. Navíc jej trápí bolesti hlavy, hučení v uších a bušení srdce.
Máte-li anémii, často se Vám "motá hlava" a máte "černo" před očima, když rychle vstanete. K příznakům se může přidat také nechutenství, obtíže při polykání, hubnutí, zácpa nebo průjem. Chudokrevní lidé trpí na opakované infekce a špatné hojení ran. Celkově je člověk s anémií buď podrážděnější, anebo naopak propadá lhostejnosti až apatii.
Při pokračující chudokrevnosti se stále snižuje tělesná výkonnost a mohou se přidat i známky srdečního selhávání. V extrémních případech může dojít až ke vzniku bezvědomí. Z jiných příznaků je nutno uvést pálení jazyka a angulární stomatitidu, známou pod názvem "ústní koutky".
Pro historiky uvádím bizardnější příznaky, například tzv. piku a pagofagii. V prvním případě se jedná o nutkavé pojídání hlíny, škrobu či papíru, ve druhém o polykání ledu. Oba tyto projevy jsou velmi typické pro chudokrevnost z nedostatku železa.
Přidat nový komentář