včera jsem obdržela anamnézu, těžká anémie. Je mi 34, obden sportuju, 2x týdně lezení, plavání, in-line, kolo, turistika.... Kromě dušnosti a bledosti jsem si nevšimla žádných příznaků! Po sportu nejsem unavená, naopak mě dobije. Vlastně jsem na nedostatek železa v krvi přišla náhodou, chtěla jsem darovat krev a dozvěděla jsem se, že jí mám špatnou. Pravda je, že mám silnou menzes. Tak zase ty rady neberte tak vážně, ono to bude hodně individuální. Přítel, když slyšel, že po železe budu míň unavená jen protočil oči, je zdráv a už teď mi někdy nestíhá:-)
Jaké jsou příčiny vzniku anémie?
První příčinou je porucha samotné tvorby červených krvinek. K té může dojít, nemá-li vyvíjející se krvinka dostatek železa, vitamínu B12 či kyseliny listové. Červené krvinky vznikají v kostní dřeni. Proto může být jejich vývoj narušen útlakem kostní dřeně nádorovými buňkami např. při leukémiích.
Anémie také vznikne, jestliže je více červených krvinek zničeno než vytvořeno. Sem také patří nemoci krevního barviva - hemoglobinu. Krvinka, která v sobě nese špatné krevní barvivo bývá zničena dříve než krvinka zdravá. Tímto způsobem se lidské tělo zbavuje buněk, které mu nepřináší žádný užitek.
Nesmíme zapomenout ani na krvácení. Člověk může ze svého 5 až 6 litrového objemu krve ztratit náhle 1,5 litru. Při pomalém krvácení až 2,5 litru krve. Menší ztráty krve se vyrovnávají přesunem z krevních zásobáren (játra, slezina) a převedením tkáňového moku do krve. Tím se však krev naředí a výsledkem je opět anémie.
V určitém rozsahu probíhá neustálá obnova krevních buněk tím, že krvinky i plazma se jednak plynule nově vytvářejí, jednak zanikají. Denně se takto obnovuje asi 50 ml krve. Znamená to, že za rok se objem krve u člověka vymění 3 - 3,5krát.
Přidat nový komentář