„Glaukom je zákeřné onemocnění. Probíhá pomalu a nepozorovaně a většina pacientů nepozoruje žádné příznaky až do doby, kdy se zhorší vidění.
Jak se glaukom léčí?
Možnosti jsou tři: léčba pomocí kapek, laserem a operace.
- Medikamentosní léčba glaukomu
Existuje obrovské množství preparátů a lékových skupin, které se hlavně v kapkové formě používají k léčbě glaukomu. V posledních pěti letech nastal obrovský rozvoj farmaceutických možností v léčbě glaukomu. Kapky buď snižují vznik nitrooční tekutiny nebo zlepšují odtokové vlastnosti. Jednotlivé léky dávkuje lékař. Je nutné je kapat trvale a pravidelně, přesně podle doporučení lékaře. Jinak léčba je neúčinná.
K nežádoucím vedlejším účinkům antiglaukomových kapek patří: hořká chuť v ústech, svědění, řezání, zčervenání oka, zamlžené vidění, bolest hlavy, změny pulsu, astmatické obtíže, poruchy srdečního rytmu, změny sexuální chuti, brnění končetin, ztráta chuti k jídlu, změna barvy duhovky, ztmavnutí řas. Pamatujte však, že na druhé straně bez léčby Vás čeká trvalá slepota!
- Laserová léčba glaukomu
LTP - laserová trabekuloplastika je metoda, jejíž význam v dnešní době výrazně klesá.
LI - laserová iridotomie má nezastupitelné místo v prevenci a léčbě angulárního glaukomu. Jde o proděravění duhovky pomocí laseru. Laserové operace se provádějí ambulantně, pokud není stav pacienta závažný. Bolestivost bývá minimální.
- Chirurgická léčba glaukomu
TE – trabekulektomie je filtrující operace, při které se zvyšuje odtok nitrooční tekutiny z oka. K operaci se zpravidla přistupuje, není-li medikamentózní léčba dostatečně úspěšná a nebo pokud pacient přichází s již pokročilými glaukomovými změnami a diagnóza nebyla zjištěna včas.
Před operací je nutno provést předoperační interní vyšetření, které v den operace nesmí být starší než dva týdny. Před operací 1-2 dny je třeba do operovaného oka kapat antibiotické kapky podle doporučení lékaře (prevence zánětu). Musíte si uvědomit, že žádná operace není bez rizika. I tato operace, která zasahuje i do nitra oka, může skončit oproti očekávání nepříznivě. Očekávaný přínos operace by měl být v rovnováze s riziky, která tím podstupujete. Před operací pacient podepisuje „informovaný souhlas“. Tím stvrdí, že s operací souhlasí i s vědomím těchto rizik.
Operace se provádí většinou s několikadenní hospitalizací. Snídani v den operace je většinou třeba vynechat. Oko je znecitlivěno většinou injekcí anestetika vedle oka. Před operací se provede výplach oka desinfekčním roztokem (to na chvilku vyvolá štípavý pocit). Před vlastní operaci je pacient uložen na operační stůl, na prst je přichycen měřič okysličení krve, jsou nasazeny kyslíkové brýle, které pak při operaci přivádějí kyslík pod roušku.
Lékař provede desinfikování okolí oka, výplach oka štípavým desinfekčním roztokem a pacienta zakryje sterilní rouškou. Víčka jsou rozevřena speciálním rozvěračem. Pacient se nemusí obávat, že by při operaci mrknul.
Trabekulektomie se provádí pod operačním mikroskopem. Trvá asi 15-30 minut. Chirurg provede postupně preparaci jednotlivých vrstev oka v oblasti bělma těsně nad rohovkou. Pak provede otvůrek do nitra oka, aby vytvořil odvodný kanálek pro nitrooční tekutinu. Odpreparované vrstvy opět přišije zpět tak, aby tekutina z nitra oka mohla odtékat pod povrchní vrstvu oka, spojivku. Po operaci v tomto místě vzniká tzv. filtrační polštářek, který se plní nitrooční tekutinou a zajišťuje, aby v oku nebyl přetlak.
Přidat nový komentář