„Glaukom je zákeřné onemocnění. Probíhá pomalu a nepozorovaně a většina pacientů nepozoruje žádné příznaky až do doby, kdy se zhorší vidění.
U lékaře
Přijdete-li k očnímu lékaři s obavou, že máte glaukomové onemocnění, budete kompletně vyšetřeni. Tím se zjistí, jestli opravdu trpíte glaukomem. Lékař zjistí zrakovou ostrost (vidění) každým okem zvlášť. Na štěrbinové lampě, tj. mikroskop k vyšetření oka, prohlédne přední část oka, kde také mohou být patrné známky dispozice ke glaukomu.
Lékař Vám také změří nitrooční tlak (zkratka NOT). Nitrooční tlak je měřen opakovaně v různých denních dobách. Toto měření se označuje jako křivka nitroočního tlaku. Normální hodnota se dříve udávala do 21 torr (milimetrů rtuti). Dnes se neškodná výška nitroočního tlaku považuje za zcela individuální. Někteří pacienti nemají glaukomové poškození ani při trvalém NOT 30 torr (tento stav se označuje jako nitrooční hypertenze), u jiných pacientů vzniknou glaukomové změny i pokud jejich NOT nikdy nepřesáhne 21 torr (tento stav se označuje jako glaukom s normální tenzí)
U podezření na glaukom je třeba ještě vyšetřit zrakový nerv. Je možné to provést i bez rozšiřování zornice tzv. přímým oftalmoskopem (svítící kukátko, kterým lékař Vaší zornicí dohlédne až na oční pozadí a na hlavu zrakového nervu).
Při podezření na glaukom lékař pacienta objedná na vyšetření perimetru. Perimetr je přístroj na vyšetření rozsahu zorného pole. Při vyšetření se díváte do poloosvětlené polokoule. Sledujete centrální záměrný bod a díváte se stále před sebe do tohoto bodu. V okrajích polokoule se rozsvěcují na různých místech světelné body. Stlačí tlačítko vždy v okamžiku, když zahlédnete bliknutí některého ze světelných bodů.
Přidat nový komentář