„Glaukom je zákeřné onemocnění. Probíhá pomalu a nepozorovaně a většina pacientů nepozoruje žádné příznaky až do doby, kdy se zhorší vidění.
Jaké jsou příznaky glaukomu?
Příznaky se liší podle typu glaukomu.
Glaukom s otevřeným úhlem probíhá velmi dlouho zcela nepozorovaně a pacient nemá naprosto žádné příznaky. Pozdním příznakem je pokles vidění, ale v tomto stádiu je stav již nevratný, proto je důležité preventivní vyšetření očním lékařem v kritickém věku (po 40. roce věku). Nejčastějším glaukomem s otevřeným úhlem je tzv. chronický prostý glaukom.
Glaukom s uzavřeným úhlem. Odborně se označuje jako angulární glaukom (z latinského : angulus – úhel). U tohoto typu glaukomu dochází k nalehnutí duhovky na rohovku a tím k uzávěru komorového úhlu. Uzavřeným úhlem nemůže protékat nitrooční tekutina. Ta se hromadí v oku, její tlak prudce stoupá. Dochází k záchvatovitým pocitům mlhavého vidění, k bolestem oka, které mohou vyústit až v glaukomový záchvat.
U malého procenta pacientů vzniká glaukomový záchvat. Onemocnění propuká jako záchvat prudké bolesti postiženého oka a jeho okolí. Náhlý vysoký vzestup tlaku uvnitř oka vyvolá krutou bolest oka a hlavy v jeho okolí (nejčastěji krutě bolí polovina hlavy). Bolest je doprovázena silně zamlženým viděním. Typické jsou barevné, duhové kruhy, které se tvoří kolem zdrojů světla. Silná bolest často vyvolává nevolnost a zvracení.
Přidat nový komentář