Dobrý den, je mi 17 let a šilhám (většinou pravým okem ven) a byl jsem již na 2 operacích, po kterých se mi to prý zlepšilo a není třeba další operace. Šilhám asi o 7° a chtěl bych jít na další operaci, ale nevím jestli to není jen další zbytečná, případně ještě více komplikující operace a jestli by se mi obnovilo prostorové vidění. Děkuji všem za odpověď.
U lékaře…
Přijdete-li k očnímu lékaři s obavou, že Vaše dítě šilhá, dítě bude kompletně vyšetřeno. Podle věku dítěte bude vyzkoušeno, jak dobře dítě vidí každým okem zvlášť, jaké má postavení očí, když se dívá do dálky a na blízké předměty. Nebojte se, že dítě bude vyděšené, vše probíhá formou hry. Dítě sleduje obrázky a hračky.
Dále je dítě rozkapáno. To znamená, že jsou mu aplikovány kapky, které způsobí rozšíření zornice (mydriáza). Opět je to nebolestivé. Rozšíření zornice lékař potřebuje ze dvou důvodů.
Jednak k tomu, aby u dítěte mohl správně zjistit dioptrie. Měření dioptrií se provádí buď automatickým přístrojem (autorefraktometr – měří refrakční vadu oka neboli dioptrie) nebo skiaskopií (lékař před oko dítěte předloží lištu s různými dioptriemi a světelným zdrojem svítí do oka dítěte. Posunováním lišty zjistí dioptrie, které by dítě potřebovalo).
Druhý důvod, proč lékař potřebuje vyšetřit dítě při rozkapané zornici, je, aby mohl dostatečně vyšetřit celé oko a hlavně oční pozadí. Šilhání může mít totiž také zcela konkrétní příčinu například ve vrozeném šedém zákalu, na který se včas nepřišlo, nebo v nějaké chorobě, která postihuje oční pozadí (vrozená vada, zánět, nebezpečný nádor).
Lékař těmito metodami zjistí o jaký typ šilhání jde, jestli je příčinou dioptrická vada oka nebo jiná choroba oka. Cílem léčby je zachovat nebo obnovit vidění postiženého oka, srovnat postavení obou očí a obnovit hloubkové prostorové vidění. K dosažení těchto cílů je většinou nutný předpis brýlí, operace, pleoptické a ortoptické cvičení.
Šilhání,které je způsobeno dioptrickými vadami se vždy zpočátku léčí jen brýlemi. Často při šilhání také vzniká tupozrakost šilhajícího oka. Tupozrakost představuje zhoršené vidění šilhajícího oka. Proto se současně léčí často také tupozrakost. Léčba tupozrakosti se označuje jako pleoptická léčba. Tupozrakost se léčí se okluzorem. Okluzor je klapka, která se předkládá před lépe vidoucí oko. Okluzor se aplikuje proto, aby se tupozraké oko trénovalo ve vidění.
U akomodativního šilhání jsou někdy nutné bifokální brýle. Horní polovina skel je určena pro pohled do dálky, dolní polovina skel je silnější a je určena pro pohled do blízka.
Pokud se nedaří šilhání vyléčit pomocí brýlí, provádí se operace. Dítě je s rodičem na několik málo dní hospitalizováno. Operace se provádí v narkóze. Chirurgický zákrok trvá asi 20 až 50 minut. Po operaci má dítě obě oči pevně obvázané.
Operace se provádí většinou na obou očích, méně často na jednom oku. Lékař nastřihne spojivku, při operaci posune úpony svalů dopředu nebo dozadu (nebo svaly zkracuje či prodlužuje) tak, aby výsledkem bylo vyrovnané postavení obou očí. Na závěr operace je sešita také spojivka.
V pooperační léčbě je opět velmi důležité důsledné nošení předepsaných brýlí. Po operaci následuje ortoptická léčba, což je nácvik souhry obou očí v nové situaci po operaci svalů.
Přidat nový komentář