Dobrý den, je mi 17 let a šilhám (většinou pravým okem ven) a byl jsem již na 2 operacích, po kterých se mi to prý zlepšilo a není třeba další operace. Šilhám asi o 7° a chtěl bych jít na další operaci, ale nevím jestli to není jen další zbytečná, případně ještě více komplikující operace a jestli by se mi obnovilo prostorové vidění. Děkuji všem za odpověď.
Příčina šilhání
Přesná příčina šilhání u dětí dosud není jednoznačně objasněna. Pohyb oka je ovládán šesti okohybnými svaly. Dva z těchto svalů ovlivňují pohyb oka do stran a čtyři svaly pohybují okem nahoru a dolů. Přesné zaměření obou očí na jeden sledovaný předmět závisí na dokonalé činnosti celkem dvanácti okohybných svalů. Svaly jsou nervově zásobeny. Činnost svalů kontrolují složitá mozková centra. Porucha kteréhokoli z těchto článků může dojít ke vzniku strabismu.
Abychom pochopili příčinu šilhání, musíme si nejprve vysvětlit jak a proč oči spolupracují a proč u zdravého člověka obě oči míří stejným směrem, vždy tam, kam se chceme podívat.
Za normálních okolností jsou obě oči zaměřeny do stejného pozorovaného bodu. Pokud je jedno oko odchýlené od druhého, dostává mozek dva rozdílné obrazy. U malých šilhajících dětí se mozek naučí ignorovat obraz z uchýleného oka a zpracovává pouze obraz z oka, které správně zobrazuje sledovaný předmět. Dítě tak ztrácí schopnost hloubkového prostorového vidění. U dospělých mozek není schopen obraz z uchýleného oka ignorovat a proto vzniká obtěžující dvojité vidění.
Šilhání je častější u dětí s chorobami, které postihují mozek, jako je: mozková obrna, hydrocefalus (vodnatá hlava), nádory na mozku a Downův syndrom. Šilhání může být způsobeno i šedým zákalem, úrazem oka a dalšími očními chorobami, které ovlivňují vidění. Na druhou stranu je pravda, že u většiny dětí se nepodaří najít žádnou přidruženou chorobu, které bychom mohli vznik šilhání přisoudit.
Přidat nový komentář