Dobrý den, je mi 17 let a šilhám (většinou pravým okem ven) a byl jsem již na 2 operacích, po kterých se mi to prý zlepšilo a není třeba další operace. Šilhám asi o 7° a chtěl bych jít na další operaci, ale nevím jestli to není jen další zbytečná, případně ještě více komplikující operace a jestli by se mi obnovilo prostorové vidění. Děkuji všem za odpověď.
Příznaky šilhání
Hlavní známkou šilhání je uchýlení jednoho oka. Další známkou může být přivírání jednoho oka a náklon hlavy na stranu. Trvalá úchylka jednoho oka není normální v žádném věku.
Chorobně stočené oko může být namířeno dovnitř, k nosu. Tento stav odborně označujeme esotropie, nebo také konvergentní strabismus. Jedná se o nejčastější typ šilhání. Vzniká hlavně u dětí. Tento typ prakticky nevzniká u dospělých.
Někdy se šilhání projevuje jen při pohledu do blízka, kdežto do dálky mají oči normální postavení. Tento typ šilhání se označuje jako akomodativní esotropie (akomodace = zaostřování do blízka). Vyskytuje se u dětí starších dvou let, které jsou silně dalekozraké. Děti do dálky vidí dobře, ale do blízka musí vyvinout nadměrné zaostřovací úsilí, které způsobí i přehnané stočení očí směrem dovnitř k nosu.
Někdy je šilhající oko stočeno zevně, směrem ke spánku. Tento stav označujeme exotropie nebo také divergentní strabismus. Často se objevuje jen večer a při únavě. Na prudkém slunci může dítě přivírat jedno oko. Tento typ šilhání je u dětí méně častý. Naopak u dospělých je šilhání častěji divergentní.
Přidat nový komentář