Roztroušená sklerosa mozkomíšní je neurologické onemocnění, které postihuje obvykle mladé lidi mezi 20. a 40. rokem věku, 2x více ženy než muže. Četnost výskytu je v ČR asi 35 případů na 100.000 obyvatel.
Jak to poznat?
Nemoc se může projevit velmi různě. Zjistíte najednou, že máte neobratnou končetinu, že zakopáváte. Jiní zase udávají zamlžené nebo poškozené barevné vidění, případně výpadek zorného pole, je-li postižen zrakový nerv – tzv. retrobulbární neuritis čili zánět zrakového nervu. Jiní si stěžují na nepříjemné brnění v jedné nebo více končetinách, někdo má zase poruchy rovnováhy. To vše závisí právě na tom, která část mozku a jaký typ vláken je vlastně postižen.
Vývoj nemoci bývá nejčastěji takový, že se objeví příznak, který během několika dní mizí a pacient je potom zcela bez obtíží. Takové příhodě se říká „ataka“ . Ataka mizí zpočátku obvykle kompletně během dnů a dochází k různě dlouhému období klidu, který může dokonce trvat až do konce života a nazývá se „remise“ .
Později, pokud se ataky opakují, může nemoc zanechat trvalé následky například ve formě oslabené končetiny, trvalého brnění apod. a onemocnění se může plynule zhoršovat již bez atak či remisí. Onemocnění provází často výrazná únava. Atakám může a nemusí předcházet virová nebo jiná infekce, objeví se při nadměrném stresu, u žen v těhotenství.
Pokud ponecháte člověka svému osudu, tedy neléčeného jak tomu bylo dříve, přidávají se postupně další a další příznaky. Ty původní se horší a výsledkem je téměř vždy invalidita pacienta, která nejčastěji spočívá v neschopnosti chodit. Dále bývají různé poruchy citlivosti, závratě, třes, poruchy zraku, někdy neschopností udržet moč či stolici, poruchou sexuálních funkcí, často depresí nebo naopak nepřiměřeně dobrou náladou a poruchou koncentrace. Mohou se objevit i vzácnější příznaky jakými jsou např. epileptické záchvaty.
Přidat nový komentář