Pravidlo amerického profesora gynekologie a porodnictví E. B. Craigna z počátku minulého století "Once a Caesarean, always a Caesarean." (jednou císařem, vždycky císařem) platilo dlouhá desetiletí. I dnes je někdy vhodnější volit znovu císařský řez, ale pro zdravé ženy s jednočetným těhotenstvím a odhodláním rodit přirozeně není cesta ke spontánnímu porodu zavřená.
U koho je vhodnější zvolit opakovaně plánovaný císařský řez?
- Žena s jiným onemocněním, pro kterou je přirozený porod sám o sobě zdravotním rizikem (některá neurologická, ortopedická, oční a další onemocnění).
- Žena, u které je podezření na nedokonalé zhojení či porušení jizvy po císařském řezu, které se může projevit bolestí v podbřišku nebo bolestí při zatlačení nad sponou stydkou při vyšetření porodníkem. Při diagnostice může pomoci ultrazvukový nález porušené jizvy či výrazné ztenčení děložní stěny v místě jizvy po císařském řezu.
- Poloha plodu koncem pánevním, šikmá či příčná poloha plodu v době porodu či podezření na nadměrně velký plod – 4000 g a více.
- Abnormální uložení placenty – tzv.placenta praevia (vcestné lůžko) či podezření na tzv.akrétní (vrostlou) placentu.
- Vícečetná těhotenství (nutný individuální přístup).
- Žena, která si přeje rodit opakovaně císařským řezem.
Kontroverzním případem jsou ženy po císařském řezu, které nemají přímou kontraindikaci pro přirozený porod a samy přirozený porod upřednostňují, ale z důvodu přenášení (či z jiného důvodu) je nutné porod vyvolat. Za normálních okolností se k vyvolání porodu podávají léky s obsahem prostaglandinů, které urychlují "dozrání" porodních cest a vyvolávají kontrakce, které ve většině případů vedou k úspěšnému vaginálnímu porodu. U žen s jizvou na děloze může být neopatrná aplikace těchto preparátů riziková a v extrémním případě může způsobit nadměrné děložní kontrakce až prasknutí jizvy, se všemi následky. Názory na podání těchto preparátů a jejich aplikace v praxi u žen po císařském řezu se liší dle zkušeností toho kterého pracoviště.
Přidat nový komentář