Pravidlo amerického profesora gynekologie a porodnictví E. B. Craigna z počátku minulého století "Once a Caesarean, always a Caesarean." (jednou císařem, vždycky císařem) platilo dlouhá desetiletí. I dnes je někdy vhodnější volit znovu císařský řez, ale pro zdravé ženy s jednočetným těhotenstvím a odhodláním rodit přirozeně není cesta ke spontánnímu porodu zavřená.
Jizva může znamenat komplikace při dalším těhotenství a porodu
Žena, která v minulosti porodila císařským řezem, musí počítat s tím, že následující těhotenství bude zatíženo vyšším rizikem některých komplikací. Výsledkem každého císařského řezu je rána na děloze o velikosti kolem 10 cm, která je chirurgicky uzavřena a postupně se mění v jizvu. Jizva na jakémkoliv orgánu představuje náhradu funkční tkáně vazivem, které postrádá vlastnosti tkáně původní, hlavně poddajnost a pevnost. A toto oslabení je příčinou většiny komplikací.
K nejčastějším patří porušení jizvy při růstu dělohy v těhotenství a nebo ještě závažnější komplikace - prasknutí dělohy v místě jizvy při kontrakcích v průběhu samotného porodu. Tento závažný stav vyžaduje okamžité provedení císařského řezu, aby se zabránilo těžkému krvácení, které ohrožuje na životě dítě i matku.
Rizikem je také abnormální uhnízdění placenty, tedy orgánu, který kromě jiného vyživuje plod v děloze a představuje jakousi bránu či komunikaci mezi matkou a nenarozeným dítětem. Když se placenta založí na přední stěně děložní v místě jizvy po předchozím císařském řezu, může dojít k předčasnému odloučení placenty či abnormálnímu vrůstání placenty do stěny dělohy a následně obtížnému odlučování z děložní stěny při porodu. V extrémním případě - při tzv. akrétní (vrostlé) placentě je spojení placenty s dělohou tak pevné, že jediným řešením je často odstranění celé dělohy ihned po porodu. Pravděpodobnost výskytu této vzácné komplikace roste s počtem prodělaných císařských řezů.
Přidat nový komentář