Krvácivé stavy se projevují spontánními krvácivými projevy nebo přímo krvácením, které jsou neúměrné stavům nebo podnětům, které je vyvolaly.
U lékaře
Již při prvním kontaktu s nemocným se lékař většinou podle projevů krvácení již velmi dobře orientuje, o jaký typ poruchy se jedná. Potom Vás pořádně vyzpovídá. Odborně to nazýváme anamnéza. Nedivte se, že se Vás lékař bude ptát na Vaše rodiče a prarodiče. Činí tak proto, že nemalá část poruch srážlivosti je dědičná.
Například hemofilii přenášejí většinou ženy a jen málokdy jí sami trpí, postiženi bývají ve valné většině případů muži. Tudíž trpěl-li na krvácivost Váš dědeček či otec a jste-li muž, máte velkou pravděpodobnost, že jste tuto chorobu rovněž zdědil. Následně Vás lékař řádně klinicky od "hlavy až k patě" vyšetří. Budou jej zajímat nejen Vaše krvácivé projevy, ale také stav vašich kloubů, svalů, velikost Vaší sleziny a jater.
Při hemofilii bývají totiž postiženy hlavně klouby. Velká slezina může nadměrně vychytávat krevní destičky a poruchou jater se může narušit i tvorba srážecích faktorů. Dalším krokem ve vyšetřování Vaší diagnózy bude odběr krve pro laboratorní testy srážlivosti krve. Ty jsou pro určení vaší choroby většinou rozhodující.
Jak se poruchy srážlivosti krve léčí? Při nedostatku krevních destiček s výraznými krvácivými projevy jsou doporučeny krevní převody destiček. Je-li příčinou jejich nízkého počtu tvorba protilátek, pak přijde na řadu léčba kortikosteroidy. Jsou to léky, které vznik protilátek potlačují.
Protože příčinou hemofilie A je nedostatek srážecího faktoru VIII., u hemofilie B se jedná o faktor IX. a u hemofilie C o faktor XI, nejlepší léčbou je chybějící faktor dodat jako substituci. Pacient si aplikuje základní dávku koncentrátu daného faktoru doma již při prvních příznacích krvácení. Výhodou je rychlé zastavení krvácení a tím i minimální možnost vzniku kloubních postižení.
U výronů do svalů či kloubů je nutné postiženou část chladit speciálními gelovými obklady či ledem. Velmi důležitou součástí léčby hemofilie je rehabilitace. Měla by, včetně vodoléčby, následovat po každém postižení svalů či kloubů krvácením. Dlouhodobá a odborně řízená rehabilitace má zásadní význam pro osud pohybového aparátu hemofilika.
Při krvácení z nedostatku vitamínu K se tento vitamín dodává.
Přidat nový komentář