Krvácivé stavy se projevují spontánními krvácivými projevy nebo přímo krvácením, které jsou neúměrné stavům nebo podnětům, které je vyvolaly.
Jak se poruchy srážení krve projevují?
Jsou-li příčinou poruchy krevních destiček či cév, krvácení bývá spíše povrchové. Projevuje se drobnými modřinkami na kůži. Pacienty také často obtěžuje krvácení z nosu a dásní. Při těžších poruchách pozorujeme prodloužené krvácení ze vpichů.
Modřinky na kůži se začnou objevovat bez zjevné příčiny a nemocný může krvácet i do spojivek, trávicího traktu či jiných vnitřních orgánů. Krvácení při těchto typech poruch bývá zpravidla okamžité, může k němu dojít např. při operaci a většinou se stlačením postiženého místa podaří jej zastavit.
Jinak probíhá krvácení, je-li jeho důvodem porucha srážecích faktorů. Většinou se jedná o krvácení do hlubokých tkání jako je např. podkoží, klouby a svaly. Častěji bývají postiženy také vnitřní orgány a to buď po velmi malém podnětu nebo krvácení začne zcela samo od sebe.
Vzniká typicky opožděně po podnětu (např. po operaci) a po stlačení postiženého místa se zastavuje velmi pomalu a po několika hodinách se může i opakovat. Jak se krvácení do hlubších tkání projeví? Krvácení do kloubů se zpočátku projeví mravenčením v postiženém kloubu. Později se objeví velmi intenzivní bolest a člověk nemůže kloubem pohnout. Současně se vyvíjí i otok tohoto kloubu.
Krvácení do svalu bývá obvykle způsobeno úderem nebo prudkým pohybem. Projeví se rovněž bolestí, ztrátou hybnosti, otokem a někdy i promodráváním krevního výronu pod kůží. Vnitřní krvácení bývají většinou do trávicího traktu a ledvin. Projeví se krví v moči či stolici.
Přidat nový komentář