Krvácivé stavy se projevují spontánními krvácivými projevy nebo přímo krvácením, které jsou neúměrné stavům nebo podnětům, které je vyvolaly.
Jaké jsou příčiny poruch srážlivosti krve?
Jak bylo napsáno výše, krevní destičky hrají nezastupitelnou roli pro srážení krve. Proto nikoho nepřekvapí, že je-li nedostatek krevních destiček, krev se špatně sráží. Příčinou poklesu počtu těchto krevních buněk může být jejich snížená tvorba, zvýšený zánik nebo nadměrné vychytávání destiček ve zvětšené slezině.
Další příčinou jsou tzv. koagulopatie, nebo-li nemoci koagulačních faktorů. Může se jednat buď o vrozený nedostatek těchto faktorů (sem řadíme ony známé hemofilie) nebo tyto nemoci se mohou objevit až v průběhu života. Důvodem jejich vzniku může být například vytvoření protilátky proti danému koagulačnímu faktoru.
Pro tvorbu koagulačních faktorů s číslem II, VII, IX a X je nezbytný vitamín K. Ten je za normálních okolností tvořen baktériemi tlustého střeva. Nedostatek vitamínu K může proto vzniknout při potlačení střevní flóry např. antibiotiky, nebo je-li porušeno vstřebávání a trávení tuků. Následkem jeho nedostatku jsou opět krvácivé projevy. Další skupinou krvácivých stavů jsou poruchy srážlivosti z cévních příčin. Jedná se o poruchu vzájemného ovlivňování se mezi krevními destičkami a cévní stěnou. Tyto krvácivé stavy se nazývají purpury a&n
bsp;mohou být opět vrozené nebo získané.
Zvláštním chorobným stavem je tzv. diseminovaná intravaskulární koagulace (DIK). Dochází k němu většinou u akutních procesů s dramatickým průběhem jako jsou např. těžké úrazy, popáleniny, šok, těžké infekce, hadí uštknutí či jako komplikace porodu. Jedná se o kaskádu dějů při které se krev nejdříve nadměrně sráží, následkem čehož se ucpávají cévy v různých orgánech. Potom se koagulační faktory vyčerpají a postižený člověk začne masivně krvácet.
Přidat nový komentář