Inzerce https://www.lekarna.cz/velikonocni-pripravy/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=velikonocni-pripravy

Poruchy srážlivosti krve

(MUDr. Sylva Šebková | přečteno: 205031x )

Krvácivé stavy se projevují spontánními krvácivými projevy nebo přímo krvácením, které jsou neúměrné stavům nebo podnětům, které je vyvolaly.

shutterstock.com

Jaké jsou příčiny poruch srážlivosti krve?

Jak bylo napsáno výše, krevní destičky hrají nezastupitelnou roli pro srážení krve. Proto nikoho nepřekvapí, že je-li nedostatek krevních destiček, krev se špatně sráží. Příčinou poklesu počtu těchto krevních buněk může být jejich snížená tvorba, zvýšený zánik nebo nadměrné vychytávání destiček ve zvětšené slezině.

Další příčinou jsou tzv. koagulopatie, nebo-li nemoci koagulačních faktorů. Může se jednat buď o vrozený nedostatek těchto faktorů (sem řadíme ony známé hemofilie) nebo tyto nemoci se mohou objevit až v průběhu života. Důvodem jejich vzniku může být například vytvoření protilátky proti danému koagulačnímu faktoru.

Pro tvorbu koagulačních faktorů s číslem II, VII, IX a X je nezbytný vitamín K. Ten je za normálních okolností tvořen baktériemi tlustého střeva. Nedostatek vitamínu K může proto vzniknout při potlačení střevní flóry např. antibiotiky, nebo je-li porušeno vstřebávání a trávení tuků. Následkem jeho nedostatku jsou opět krvácivé projevy. Další skupinou krvácivých stavů jsou poruchy srážlivosti z cévních příčin. Jedná se o poruchu vzájemného ovlivňování se mezi krevními destičkami a cévní stěnou. Tyto krvácivé stavy se nazývají purpury a&n

bsp;mohou být opět vrozené nebo získané.

Zvláštním chorobným stavem je tzv. diseminovaná intravaskulární koagulace (DIK). Dochází k němu většinou u akutních procesů s dramatickým průběhem jako jsou např. těžké úrazy, popáleniny, šok, těžké infekce, hadí uštknutí či jako komplikace porodu. Jedná se o kaskádu dějů při které se krev nejdříve nadměrně sráží, následkem čehož se ucpávají cévy v různých orgánech. Potom se koagulační faktory vyčerpají a postižený člověk začne masivně krvácet.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Tereza
7x

Nazdar chtěla bych se s něčim poradit.Před nedavnem se mi z ničeho nic udělala v ohybu ruky modřina a po ze tam zustala vystoupla bulka tak bych chtěla vědět za da li je to sraženina po tet mám i na chodidle pichavou bolest a někdy na to neumím přistoupyt.

cxv

vc


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

82%
18%
Zatím hlasovalo 516 lidí

Mohlo by vás zajímat

Zelený zákal: Preventivní prohlídky a inovativní způsoby léčby pomáhají zabránit ztrátě zraku

Zelený zákal (glaukom) je oční vada oka, která způsobuje poškození (odumírání) zrakového nervu uvnitř oka. Jedná se o závažné oční onemocnění – většinou nebolí a zpočátku ho neprovází žádné obtíže. Bez léčby však může způsobit vážné poškození zraku. Právě tomuto onemocnění a jeho prevenci se věnuje Světový týden glaukomu, který letos připadá na 9. – 15. března.

Přírodní kosmetika: Jak se liší od té běžné

Lidé se stále častěji zajímají o svůj jídelníček a o kvalitu potravin. Možná si ale neuvědomujeme, že bychom se měli starat nejen o to, co jíme, ale také o to, co denodenně nanášíme na svou pokožku.

Zánět dásní: Proč je důležité ho léčit?

Zánět dásní (gingivitida) patří mezi nejčastější onemocnění ústní dutiny. Přestože postihuje většinu populace, velká část postižených o něm ani neví, protože v chronické formě bolí pouze zřídka. A ač je zejména v počátečním stádiu poměrně snadno léčitelný, či mu dokonce lze zcela předejít správnou ústní hygienou, pokud se zanedbá, jeho důsledky mohou být fatální.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce