Správně se toto onemocnění nazývá parodontitida (latinsky parodontitis), protože jde o zánětlivý proces. Tento zánět provází lidské jedince již od počátku věků a nejen je - lze najít příznaky parodontitidy i u řady zvířat.
Časté otázky
Jak si správně čistit dutinu ústní?
Začneme klasicky – zubním kartáčkem! Je vhodné vybrat si takový, aby nezraňoval dásně a pronikal i do dásňového žlábku. Nečistíme si totiž jen zuby, ale i sliznici okolo a tu tím i masírujeme! Naučte se používat i jiné pomůcky – mezizubní kartáčky a nitě, kartáčky či škrabky na jazyk. Možností je celá řada. Nejlépe poradí zubní lékař nebo zubní hygienistka.
Kdo je zubní hygienistka a jak nám pomůže?
Zubní hygienistka je odbornice k výuce ústní hygieny. Používá vědeckých metod ke kontrole a prevenci hygieny dutiny ústní. Je to zejména správný nácvik domácí péče, který je individuální u každého pacienta. Hygienistka vám pomůže zvolit nejlepší způsob péče a doporučí vám nejvhodnější pomůcky. Může vám rovněž pomoci v úpravě dietních návyků, poradí které potraviny jsou nejlepší z hlediska prevence. Kromě toho provádí na doporučeni stomatologa odstranění nánosů zubního kamene a profesionální očištění zubů. Dále aplikuje různé gely a roztoky na zuby a preventivní preparáty, které ničí bakterie způsobující parodontitidu.
Bolí léčení parodontitidy?
Ošetření je bezbolestné, někdy však pacienti mohou mít nepříjemné pocity zejména při odstraňování zubního kamene v blízkosti dásně která je postižena zánětem. V tomto případě lze lokálně aplikovat povrchově působící anestetické přípravky. Samozřejmě veškerá chirurgická léčba se provádí v místním znecitlivění.
Je léčba drahá?
Výdaje na prostředky ústní hygieny jsou vždy nesrovnatelně nižší nežli náklady na odbornou parodontologickou léčbu. A i ta je mnohem levnější než správně zhotovené a dobře vypadající a fungující zubní náhrady (implantáty a protézy). Proto se vyplatí investovat do prevence!
Je parodontitida nakažlivá?
Bakterie se usidlují v dutině ústní již v prvních letech života. Ale jen některé z nich jsou pro vznik zánětu rozhodující. Ano – lze se nakazit. Cesta přenosu probíhá přes společně používané nádobí a intimními kontakty. Proto se u pacientů s těžkými onemocněními parodontu, která nebyla způsobena nedostatečnou ústní hygienou doporučuje, aby se terapie zúčastnil i partner a to i v případě že nemá žádné projevy onemocnění. Výjimečně je možné se infikovat mazlením s domácími zvířaty – ano, i naši miláčci mohou mít parodontitidu!
Může mít léčba vedlejší škodlivé účinky?
Jen velmi výjimečně se můžeme setkat s alergiemi na některé léky nebo preparáty, používané při terapii parodontitidy. Vlastní léčba nám ale neškodí, jen prospívá!
Je parodontitida dědičná?
Vlastní onemocnění není dědičné, ale je dědičný sklon k nižší obranyschopnosti organismu.
Proč vzniká parodontitida často v těhotenství?
V době těhotenství je ženský organismus ovlivněn hormonálními změnami. Mění se vnímání chuti, pachů a zvyšuje se dávivý reflex. V dutině ústní je těmito hormonálními změnami nejvíce ovlivněna dáseň. Změny vnímání chuti vedou ženu ke zvýšené konzumaci sladkostí a kyselých jídel. U řady těhotných žen se také zhoršuje úroveň ústní hygieny. Důvodů je několik: zvýšená únava, nižší fyzická výkonnost a těhotenské zvracení, které je často vyvoláno právě zubním kartáčkem. Zhoršená hygiena a změny stravovacích návyků vedou k vyššímu výskytu bakterií a ke zhoršení stavu dásní. Právě v tomto období je ale nutné věnovat zvýšenou pozornost prevenci prostřednictvím řádně prováděné ústní hygieny. Každá těhotná žena by také neměla opomenout preventivní prohlídky u zubního lékaře.
Přidat nový komentář