Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Parodontitida

(MUDr. Tomáš Kohoutek | přečteno: 104168x )

Správně se toto onemocnění nazývá parodontitida (latinsky parodontitis), protože jde o zánětlivý proces. Tento zánět provází lidské jedince již od počátku věků a nejen je - lze najít příznaky parodontitidy i u řady zvířat.

Časté otázky

Jak si správně čistit dutinu ústní?
Začneme klasicky – zubním kartáčkem! Je vhodné vybrat si takový, aby nezraňoval dásně a pronikal i do dásňového žlábku. Nečistíme si totiž jen zuby, ale i sliznici okolo a tu tím i masírujeme! Naučte se používat i jiné pomůcky – mezizubní kartáčky a nitě, kartáčky či škrabky na jazyk. Možností je celá řada. Nejlépe poradí zubní lékař nebo zubní hygienistka.

Kdo je zubní hygienistka a jak nám pomůže?
Zubní hygienistka je odbornice k výuce ústní hygieny. Používá vědeckých metod ke kontrole a prevenci hygieny dutiny ústní. Je to zejména správný nácvik domácí péče, který je individuální u každého pacienta. Hygienistka vám pomůže zvolit nejlepší způsob péče a doporučí vám nejvhodnější pomůcky. Může vám rovněž pomoci v úpravě dietních návyků, poradí které potraviny jsou nejlepší z hlediska prevence. Kromě toho provádí na doporučeni stomatologa odstranění nánosů zubního kamene a profesionální očištění zubů. Dále aplikuje různé gely a roztoky na zuby a preventivní preparáty, které ničí bakterie způsobující parodontitidu.

Bolí léčení parodontitidy?
Ošetření je bezbolestné, někdy však pacienti mohou mít nepříjemné pocity zejména při odstraňování zubního kamene v blízkosti dásně která je postižena zánětem. V tomto případě lze lokálně aplikovat povrchově působící anestetické přípravky. Samozřejmě veškerá chirurgická léčba se provádí v místním znecitlivění.

Je léčba drahá?
Výdaje na prostředky ústní hygieny jsou vždy nesrovnatelně nižší nežli náklady na odbornou parodontologickou léčbu. A i ta je mnohem levnější než správně zhotovené a dobře vypadající a fungující zubní náhrady (implantáty a protézy). Proto se vyplatí investovat do prevence!

Je parodontitida nakažlivá?
Bakterie se usidlují v dutině ústní již v prvních letech života. Ale jen některé z nich jsou pro vznik zánětu rozhodující. Ano – lze se nakazit. Cesta přenosu probíhá přes společně používané nádobí a intimními kontakty. Proto se u pacientů s těžkými onemocněními parodontu, která nebyla způsobena nedostatečnou ústní hygienou doporučuje, aby se terapie zúčastnil i partner a to i v případě že nemá žádné projevy onemocnění. Výjimečně je možné se infikovat mazlením s domácími zvířaty – ano, i naši miláčci mohou mít parodontitidu!

Může mít léčba vedlejší škodlivé účinky?
Jen velmi výjimečně se můžeme setkat s alergiemi na některé léky nebo preparáty, používané při terapii parodontitidy. Vlastní léčba nám ale neškodí, jen prospívá!

Je parodontitida dědičná?
Vlastní onemocnění není dědičné, ale je dědičný sklon k nižší obranyschopnosti organismu.

Proč vzniká parodontitida často v těhotenství?
V době těhotenství je ženský organismus ovlivněn hormonálními změnami. Mění se vnímání chuti, pachů a zvyšuje se dávivý reflex. V dutině ústní je těmito hormonálními změnami nejvíce ovlivněna dáseň. Změny vnímání chuti vedou ženu ke zvýšené konzumaci sladkostí a kyselých jídel. U řady těhotných žen se také zhoršuje úroveň ústní hygieny. Důvodů je několik: zvýšená únava, nižší fyzická výkonnost a těhotenské zvracení, které je často vyvoláno právě zubním kartáčkem. Zhoršená hygiena a změny stravovacích návyků vedou k vyššímu výskytu bakterií a ke zhoršení stavu dásní. Právě v tomto období je ale nutné věnovat zvýšenou pozornost prevenci prostřednictvím řádně prováděné ústní hygieny. Každá těhotná žena by také neměla opomenout preventivní prohlídky u zubního lékaře.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Michal
2x

Mám olej s bylinným extraktem, který vyléčí bez problemu paradentózu. I když se to zdá neuvěřitelné, protože paradentóza je nevyléčítelná, ale jetomu tak. Stačí týmto olejíčkem potírat ďásna co nejčastějí, třeba i prstem ( kapnout olej na prst a potřit ). Můžete se obratit na mne na tel. č. 596744672, 608431916

jarka
2x

A to i tehdy, když se zub kývá, olej pomůže ?

Vlasta
1x

Dobře, dobře, a co bylinná ústní voda Dr.Landy? tel.602 371 079


Celkový počet příspěvků v diskusi: 12. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 166 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Alergie na chlad

Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.

Strupy v nose

Dobrý den, jsem nachlazený a mám rýmu. Udělaly se mi strupy v nose, kterých se nemůžu zbavit. Je to bolestivé a nevím si s tím už rady. Co bych na to mohl použít, abych se toho zbavil?

Otužování zlepší dětem imunitu

Že jsou vaše děti zase nemocné? Předejděte dalším nemocem dobrou prevencí, kterou je otužování.

Lennoxův-Gastautův syndrom: Vzácný syndrom způsobuje desítky záchvatů denně

Závažné neurologické onemocnění postihuje nejčastěji děti kolem 3 let věku. Projevuje se epileptickými záchvaty různého typu, syndrom provází také mentální postižení a další zdravotní komplikace. Někdy si ale diagnózu vyslechnou pozdě – až v dospělosti. Správně zacílená léčba jim přitom může výrazně usnadnit život. A nejen jim, ale i rodinám, které se doma o pacienty nepřetržitě starají. Lékaři na to upozorňují u příležitosti Světového dne LGS, který připadá na 1. listopadu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce