Správně se toto onemocnění nazývá parodontitida (latinsky parodontitis), protože jde o zánětlivý proces. Tento zánět provází lidské jedince již od počátku věků a nejen je - lze najít příznaky parodontitidy i u řady zvířat.
No – a co dál, když už víme, co nám je?
Nejdříve je naprosto nutné zajistit trvalou a dokonale prováděnou ústní hygienu. Proto provádí zubní lékaři nebo zubní hygienistky individuální instruktáž zubní a mezizubní hygieny. Každý pacient by se měl naučit používat správnou techniku čištění. Pravidelná motivace a kontroly směřují k důslednému ničení zubního plaku. Perfektní hygiena je pracná, ale naprosto nutná. Odstranění příčin zánětu je vhodné podpořit léčbou vnějších příznaků. Zánětlivě prosáklé, masivně krvácející dásně pomůže zklidnit vhodné složení zubní pasty a ústní vody. To pak musíme provádět pravidelně a podle doporučení lékaře sami.
Co ale sami nedokážeme, dokáže lékař. Odstraní zubní kámen a všechny vlivy, které mechanicky poškozují dásně (staré a nevhodné plomby nebo korunky, hrany protéz a pod.) Odstraní všechny zubní kazy, v nichž se drží bakterie. Také je nutné vyrovnat skus – tedy vyloučit přetěžování některých úseků chrupu. Někdy je nutné dokonce přistoupit k chirurgické léčbě – odstranit příliš zduřelé dásně, vytáhnout zuby, které nemají naději na záchranu. Často je třeba upravit postaveni zubů ve skusu pomocí „rovnátek“.
Dále je nutné nahradit již ztracené zuby pomocí správně zvolených protéz ať už pevných (korunky a můstky) či snímacích. V řadě případů je vhodné i používání léků – především antibiotik a dalších léků, které regulují složení bakterií v našich ústech, v některých případech léků tlumících bolesti a nebo posilujících naši obranyschopnost.
Všechny kroky léčby je třeba pravidelně kontrolovat a doplňovat při návštěvách zubní ordinace. Ty jsou v průběhu léčby mnohem častější. Pro celou dobu léčby se musíme obrnit trpělivostí, protože léčba není nikdy tak rychlá a jednoduchá, jak bychom si přáli.
Přidat nový komentář