Správně se toto onemocnění nazývá parodontitida (latinsky parodontitis), protože jde o zánětlivý proces. Tento zánět provází lidské jedince již od počátku věků a nejen je - lze najít příznaky parodontitidy i u řady zvířat.
Příčina vzniku parodontitidy
Parodontitis, stejně jako zubní kaz, je jednou z nejčastějších infekcí lidského těla a vzniká na podkladě působení bakterií. V lidských ústech se nachází mnoho různých druhů mikroorganismů. Známe jich kolem tisíce! Zachycují se na povrchu zubů a dásní, a vytvářejí bílý povlak který nazýváme plak. Bakterie zde uvolňují jedovaté látky – toxiny, které poškozují okolní tkáně - způsobují záněty dásní (a také zubní kaz!).
Zánět dásně (gingivitis) se projevuje zarudnutím, zduřením a krvácením. Odstraní-li se příčina, tj. zubní plak, lze gingivitis většinou snadno vyléčit. Nedojde-li k odstranění plaku, bakterie se množí a vnikají do dásňového žlábku i do dásně, kde vyvolají obrannou reakci organismu – zduření a překrvení. Pak už je jen krůček k vzniku parodontitidy - dochází k porušení spojovacího epitelu a dásňový žlábek se prohlubuje do oblasti ozubice. Takovéto „kapse“ pak říkáme parodontální chobot. Zde se bakterie množí ještě rychleji, někdy vyvolají tvorbu hnisu a dále poškozují celý parodont. Dochází k častému krvácení dásní, nepříjemnému zápachu z úst, viklání zubů, prohlubování chobotů a výsledkem je pak vypadnutí zubu. Ložiska bakterií mohou být příčinou celkových chorob např. srdce a ledvin!
Průběh parodontitidy záleží také na množství a druhovém složení bakterií v dutině ústní. Vliv má i aktuální zdravotní stav a imunitní systém nemocného. Nepříznivě působí stres a kouření. Bylo zjištěno, že toxiny produkované bakteriemi plaku zvyšují riziko předčasného porodu.
Přidat nový komentář