Nezvladatelné bolesti po operaci, při srdečním onemocnění, ale i třesy pacientů s Parkinsonovou chorobou nebo potíže epileptiků – to jsou důvody, proč lékaři začnou uvažovat o tom, že použijí neurostimulační léčbu.
Neurostimulace vagového čili bloudivého nervu
Těžkým chronickým epileptikům, jimž nezabírají žádné léky, není pro ně vhodná operace ani jiný způsob léčby, může pomoci stimulace bloudivého nervu. Využití této metody jim znatelně sníží počet záchvatů a zvýší kvalitu života. Nemocní se necítí tolik unavení, zlepší se jim pozornost, paměť i nálada.
Bloudivý nerv je desátý hlavový nerv, který ovlivňuje činnost řady orgánů dutiny břišní a hrudní a přenáší vjemy z útrob do mozku. Stimulací vagového nervu slabými elektrickými pulzy se snižuje pravděpodobnost vzniku epileptických záchvatů a omezuje se rozsah mozkové tkáně, kam se dostanou epileptické vzruchy.
Stimulátor implantovaný pod levou klíční kost produkuje pulzy, které jsou elektrodami přenášeny na levý bloudivý nerv. Implantace se provádí v celkové anestezii a trvá přibližně 45 minut. Každý pacient potřebuje individuální nastavení stimulátoru, aby se minimalizovaly některé negativní účinky příliš silné stimulace, což je zastření hlasu nebo vzácně dráždění ke kašli. Životnost neurostimulátoru je maximálně deset let.
V České republice je pro tento způsob léčby vhodných asi 5 000 pacientů, do současné doby – od roku 1999 - jich dostalo stimulátor jen 340. Pojišťovny totiž tuto poměrně drahou metodu hradí pouze omezeně. Stimulátor a elektrody stojí 310 000 korun, připočíst se musí i náklady na vyšetření a operaci. „Jsou to přitom jen relativně vysoké náklady, protože u 40 procent nemocných se sníží po zavedení stimulátoru náklady na léčbu antiepileptiky průměrně o 1500 korun měsíčně a o 50 procent se sníží počet akutních hospitalizací kvůli záchvatům. Deset procent pacientů může dosáhnout jejich úplného vymizení,“ upozorňuje primář Neurologického oddělení Nemocnice Na Homolce MUDr. Miroslav Kalina. Na Homolce voperovali tento stimulátor již 74 pacientům, což představuje pětinu všech provedených zákroků v ČR. Úspěšnost léčby je zhruba 60 až 70 procentní.
Pomůže neurostimulace v budoucnu i pacientům s depresí nebo migrénou? To zjistíte v další kapitole.
Přidat nový komentář