Nezvladatelné bolesti po operaci, při srdečním onemocnění, ale i třesy pacientů s Parkinsonovou chorobou nebo potíže epileptiků – to jsou důvody, proč lékaři začnou uvažovat o tom, že použijí neurostimulační léčbu.
Neurostimulace pomůže od bolesti
Neurostimulací se ovlivňují nejtěžší stavy nenádorové chronické bolesti, kde selhal jiný způsob léčby – tedy operační, farmakologický, rehabilitační, anebo je tato léčba pro organismus pacienta příliš zatěžující, případně má významné nežádoucí vedlejší účinky.
Nejčastější indikací k neurostimulační léčbě jsou pacienti po neúspěšných operacích, kteří trpí přetrvávajícími chronickými bolestmi zad a končetin po ne zcela úspěšné operaci bederních plotének. Další vhodnou skupinou jsou nemocní s velkými bolestmi končetin, které vznikly následkem nějakého úrazu nebo onemocnění. Třetí skupinou chorob vhodných k neurostimulaci jsou neuropatie, tedy poškození samotných jednotlivých nervů. Nervy mohou být narušeny po operaci - například po operaci kýly či plic nebo po nějakém zranění. „Neurostimulací se léčí i ischemická choroba srdce a dolních končetin (ICHDK). Tu bychom chtěli v budoucnosti rozšířit,“ říká anesteziolog Anesteziologického a resuscitačního oddělení Nemocnice Na Homolce MUDr. Ivan Vrba, Ph.D..
Elektroda se zavádí do určitého místa v páteřním kanále - epidurálním prostoru podle toho, jakou část těla se má stimulovat. Například pokud je potřeba stimulovat ruku, je elektroda umístěna v oblasti krční páteře, pokud jsou to dolní končetiny, pak se elektroda umístí do bederní oblasti. Zdroj stimulační energie, tedy generátor, se implantuje většinou do podkoží v oblasti břicha.
Pacienti, kterým se tento systém zavádí, jsou velmi pečlivě vybíráni. Musí projít i psychologickým vyšetřením, aby se zjistilo, zda bolest není psychického původu. „Než pacientovi voperujeme natrvalo celý systém, jehož nejdražší částí je generátor pulzů čili stimulátor, vždy nemocného podrobíme několikadennímu testování. Nejdříve mu zavedeme pouze elektrodu a pomocí zevního generátoru zkoušíme, jak impulzy na jeho organismus působí. Když se ukáže, že má léčba očekávaný efekt, teprve potom dostane nemocný natrvalo i neurostimulátor, “ říká doktor Vrba. Celý systém stojí 300 až 400 000 korun.
S touto metodou začali lékaři v Nemocnici Na Homolce v roce 2000. Od té doby implantovali zhruba 40 neurostimulačních analgetických systémů. Průměrný věk nemocných je kolem 55 let. U více než poloviny pacientů léčba velmi dobře účinkuje, dnes nemusí užívat skoro žádné léky proti bolesti a mají mnohem menší bolesti než dříve. Několika pacientům však museli kvůli komplikacím systém odstranit.
Metodu používají lékaři k odstranění krutých bolestí souvisejících s anginou pectoris. V další kapitole se dočtete víc.
Přidat nový komentář